loading
close
SON DAKİKALAR

49. Orhan Kemal Roman Armağanı, sahibiyle buluşuyor

49. Orhan Kemal Roman Armağanı, sahibiyle buluşuyor
Tarih: 15.09.2020 - 09:10
Kategori: Kültür & Sanat

Toplumcu-gerçekçi edebiyatın büyük ustası Orhan Kemal'in ölümünün 50. yılında Covid-19 salgını nedeniyle yapılamayan Orhan Kemal Roman Armağanı Ödül Töreni, yazarın doğum gününde sahibiyle buluşuyor.

Bugün (15 Eylül 2020) Orhan Kemal Müzesi'nde düzenlenecek törenle 'Bir Dava' eseriyle ödüle layık görülen Ayhan Geçgin'e 49. Orhan Kemal Roman Armağanı plaketi verilecek.

Geçgin'e ödülünü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu verecek.

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin'in 'Bir Dava' romanının ödüle layık görülmesine ilişkin şu açıklamayı yaptı:
"Türkiye'de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye'nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması nedeniyle 2020 yılı, 49. Orhan Kemal Roman Armağanı'na değer görülmüştür."

Törende Işık Öğütçü, Tahir Şilkan ve Ekrem İmamoğlu söz alacak, ardından ödül törenine geçecek.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları