loading
close
SON DAKİKALAR

AB ülkeleri, Covid'in yeni Güney Afrika varyantına karşı seyahat kısıtlaması getiriyor

AB ülkeleri, Covid'in yeni Güney Afrika varyantına karşı seyahat kısıtlaması getiriyor
Tarih: 26.11.2021 - 17:08
Kategori: Dünya

Avrupa Birliği, Güney Afrika'da tespit edilen yeni COVID-19 varyantının yayılmasına set çekmek için bu bölgeden hava seyahatlerinin durdurulmasını değerlendiriyor.

İtalya ve İngiltere Güney Afrika'dan uçuşları engelledi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "İhtiyacımız olan son şey, daha fazla soruna neden olacak yeni bir varyant" derken AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "Üye ülkelerle yakın koordinasyon içinde, Güney Afrika'dan hava yolculuğunu durdurmak için acil durum önlemlerini hayata geçirmeyi önerdiğini" söyledi.

Güney Afrika'da, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Gauteng'de çok sayıda mutasyona sahip yeni bir varyantın genç yaştaki insanlar arasında hızlı yayılması ciddi endişe yaratıyor.
İtalya, İngiltere ve Almanya yeni varyanta karşı harekete geçti
İtalya, Güney Afrika'dan uçuşları engelleme kararı aldı. Almanya, von der Leyen'in önerisinin cuma gecesinden itibaren yürürlüğe sokulacağını duyururken diğer ülkelerin de kısa süre içinde benzer adımı atması bekleniyor. Almanya ile birlikte İngiltere de uçuşları durdurmak için süreci başlatan bir başka Avrupa ülkesi oldu.

Son günlerde bu bölgeden gelmiş ve bundan sonra gelebilecek olan herkes için aşılı olsun ya da olmasın 14 gün karantina uygulaması da devreye sokulacak.

 

Kaynak : euronews

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları