loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

ABD ara seçimlerinde sayımlar devam ediyor; Mehmet Öz seçimi kaybetti

ABD ara seçimlerinde sayımlar devam ediyor; Mehmet Öz seçimi kaybetti
Tarih: 09.11.2022 - 00:04
Kategori: Dünya

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yoğun desteğini alan Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Dr. Mehmet Öz karşısında Demokrat Parti’nin adayı John Fetterman kazandı.

ABD'nin yasama organı Kongre iki parçadan oluşuyor: alt kanat Temsilciler Meclisi ve üst kanat Senato. Bugün yapılan seçimler iki kanatta da değişimlere yol açacak. Bugün yapılan seçimlerde Temsilciler Meclisi'nin tüm sandalyeleri için oy kullanılıyor. Yani 435 sandalyenin tümü, o bölgelerde yaşayanların oylarıyla tekrar belirlenecek. 100 sandalyeli Senato'nun ise sadece 35 sandalyesi için seçim yapılıyor. 36 eyalet ise vali seçecek.

Mevcut olarak hem Senato, hem de Temsilciler Meclisi Demokrat Parti'nin kontrolünde, ancak birçok anket Temsilciler Meclisi'nin bugünün sonunda Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçeceğini öngörüyor. Bu, Biden'ı 'topal ördek' konumuna getirebilir. ABD Başkanı, partisinin Kongre'nin bir kanadını kaybetmesi durumunda politikaları uygulamakta ve atama yapmakta zorlanabilir. Çünkü Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğu kaybetmesi durumunda Biden, tasarılarını Senato gündemine getirmekte zorlanacak. Öte yandan ara seçim, başkanlık seçimlerinden iki sene sonra yapıldığı için birçok ABD'li tarafından başkanın gösterdiği performans konusunda bir referandum olarak görülüyor.

Temsilciler Meclisi'nde 30 sandalyenin durumu kritik görünüyor. Diğer sandalyelerin hangi partiye gideceğine garanti gözüyle bakılıyor. Bu 30 sandalye Pennsylvania, California, Ohio ve Kuzey Carolina'nın bazı banliyö bölgelerini temsil ediyor.

Senato'da seçimde gidecek 35 sandalyenin ise 3'ünün hangi tarafa gideceği öngörülemiyor. Bu sandalyeler Nevada, Arizona, Georgia eyaletlerine ait.

Senato’da çoğunluğu belirleyecek kritik eyaletlerden olan Pennsylvania’da senatörlük yarışını eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yoğun desteğini alan Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Dr. Mehmet Öz karşısında Demokrat Parti’nin adayı John Fetterman kazandı.

Öte yandan, Trump'ın desteklediği adayların göstereceği performans, eski başkana 2024 seçimlerine adaylığını açıklaması için bir güvenoyu olarak görülebilir.

İşte dakika dakika 8 Kasım ABD ara seçimlerinden son gelişmeler...*

10.17 The New York Times gazetesinin projeksiyonlara dayanarak hazırladığı olasılık grafiğine göre Temsilciler Meclisi'nde kontrolün Cumhuriyetçi Parti'ye geçme olasılığı yüzde 84 olarak görülüyor.

Kongre'nin üst kanadı Senato'da ise durumun hâlâ çok yakın olduğu ancak Demokrat Parti'nin bir miktar daha önde olduğu tahmin ediliyor.

09.04 Fox News'un aktardığı projeksiyona göre, Pennsylvania'da senatörlük yarışında Demokrat Parti'nin adayı John Fetterman'ın kazandığı, Cumhuriyetçi Parti'nin Türk asıllı adayı Dr. Mehmet Öz'ün kaybettiği görülüyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın desteklediği Dr. Öz seçilseydi ABD Senatosu'nda ilk Türk asıllı isim olacaktı.

Pennsylvania, ara seçimlerin Senato ayağında kritik eyaletlerden biriydi.

08.29 CNN’in şu ana kadar seçimden öne çıkan başlıkları derlediği haberine göre, Cumhuriyetçi Parti Florida, Georgia ve Virginia eyaletlerinde Demokratların elindeki Temsilciler Meclisi koltuklarını aldı.

Öte yandan ABD medyasında değerlendirmeler Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi’nde önde olsa da beklenen “kırmızı dalga” sonucunun henüz görülmediğini aktardı.

08.25 Pennsylvania’da eyalet savcısı Demokrat Partili Josh Shapiro, valilik yarışını kazandı. Shapiro’nun karşısında Pennsylvania’da 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını tersine çevirme çabalarında merkezde yer alan Cumhuriyetçi Doug Mastriano yer alıyordu.

08.21 CNN’in projeksiyonlarına göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, California’nın 11’inci Kongre Bölgesi’nde yeniden seçildi.

Pelosi yıllar içinde Demokrat Parti’nin en öne çıkan isimlerden biri hâline gelmişti.

Pelosi’nin Temsilciler Meclisi Başkanı olarak görevini Demokratların çoğunluğu kaybederse sürdürüp sürdürmeyeceği bilinmiyor.

08.06 CNN'e göre Temsilciler Meclisi'nde mevcut durum:

Cumhuriyetçiler: 184 sandalye
Demokratlar: 155 sandalye

Hangi partiye gideceği kesinleşmeyen veya hakkında projeksiyon yapılmayan 96 sandalye var. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk için 218 sandalye gerekiyor.

07.46 New York Times, Temsilciler Meclisi'nin kontrolünün yüzde 75 ihtimalle Cumhuriyetçilere geçeceğini öngördü. Gazete, Senato yarışının hala çok yakın olduğunu ancak Demokratların bir adım önde olduğu değerlendirmesinde bulundu.

07.36 The Washington Post'un tüm seçimler hakkında (Senato, Temsilciler Meclisi, Vali seçimleri) projeksiyonlar üzerinden yaptığı değerlendirmelere göre şu ana kadar 2020 Başkanlık Seçimleri'nin sonuçlarını reddeden 110 Cumhuriyetçi seçimlerini kazandı.

07.32 CNN projeksiyonuna göre Richard Blumenthal, tekrar Connecticut'tan Senato'ya girdi.

CNN'e göre de Senato'daki durum artık 46'ya 46. Senato'nun kaderini kalan 8 sandalye belirleyecek. Bu yarışlar arasında bıçak sırtı giden Georgia ve Pennsylvania seçimleri de bulunuyor.

07.24 CNN projeksiyonuna göre Cumhuriyetçi Ted Budd, Güney Carolina'dan Senato'ya girme hakkı kazandı. Bu sonuçla CNN'e göre Senato'daki Cumhuriyetçi sayısı 46'ya çıktı; Demokratların ise 44 sandalyesi bulunuyor. NBC ise Senato'daki durumun 46'ya 46 olduğunu belirtiyor.

07.19 Texas'ın Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott, tekrar seçilme konuşmasında "daha fazla sınır güvenliği" çağrısı yaptı.

07.06 Mehmet Öz, oyların yüzde 71'i sayılırken Pennsylvania'da farkı kapıyor. ABD'nin önde gelen tüm yayınları, yarışın bir projeksiyonda bulunmak için hala çok yakın olduğunu belirtiyor. New York Times, projeksiyonda bulunmasa da Fetterman'ın yarışı kazanmaya daha yakın olduğu değerlendirmesinde bulundu.

07.04 MSNBC'nin projeksiyonuna göre Georgia'nın Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp, koltuğunu korudu.

06.54 MSNBC, Ohio Senato sandalyesini JD Vance'in kazanacağını projekte etti. Bu, gecenin en kritik yarışlarından biri olarak görülüyordu.

MSNBC'ye göre Senato'daki son durum 44 Demokrat - 45 Cumhuriyetçi

06.38 Pennsylvania Senato yarışında son durum:

John Fetterman (Demokrat): Yüzde 50.4
Mehmet Öz (Cumhuriyetçi): Yüzde 47.1
Sandıkların yüzde 61'i açıldı

Eyaletteki valilik yarışını ise Demokrat Josh Shapiro kazandı

06.18 Beyaz Saray, Başkan Biden'ın kazanan Demokrat adayları telefonda tebrik ettiğini belirtti.

06.14 CNN projeksiyonlarına göre Temsilciler Meclisi'nde son durum:

Demokratlar: 82 sandalye
Cumhuriyetçiler: 147 sandalye

05.51: CNN'e göre son 20 sandalye kalmışken Senato dengede : 40 Cumhuriyetçi, 40 Demokrat

05.38 Massachusetts eyaleti, ABD'nin ilk lezbiyen olduğunu açıklayan valisini seçti: Maura Healey

05.19 The Washington Post projeksiyonuna göre bir dönem Trump'ın basın sözcülüğünü yapan Sarah Huckabee Sanders, Arkansas'ın yeni valisi oldu. Sanders'ın babası 1996-2007 yılları arasında aynı eyaletin valiliğini yapmıştı.

05.12 CNN projeksiyonuna göre ABD Temsilciler Meclisi'nin en tanınan isimlerinden biri haline gelen Demokrat Parti'nin İlerici Kanadı'nın liderlerinden Alexander Ocasio-Cortez, New York'tan tekrar Kongre'nin alt kanadına seçildi.

Associated Press de Demokratların Senato'daki Çoğunluk Lideri Chuck Shumer'ın sandalyesini koruduğunu bildirdi.

05.06 Temsiler Meclisi'nde durum ne?

Temsilciler Meclisi'nin 435 sandalyesi için de bugün ABD'de oy kullanıldı. Çoğunluk için 218 sandalye gerekiyor. Demokratlar, 8 Kasım'a kadar burada çoğunluk sahibiydi ancak anketler seçimden sonra kontrolü Cumhuriyetçilere geçeceğini öngörüyordu.

CNN'in projeksiyonlarına göre mevcut sonuçlar şöyle:

Demokrat Parti: 41 sandalye
Cumhuriyetçi Parti: 89 sandalya

05.00 Birçok eyalette sandıklar kapandı: Arizona, Colorado, Iowa, Kansas, Louisiana, Michigan, Minnesota, Nebraska, New Mexico, New York, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Texas, Wisconsin, Wyoming

MSNBC, Senato'da mevcut olarak Demokratların 38, Cumhuriyetçilerin ise 39 sandalyesi olacağını öngörüyor.

04.24 MSNBC projeksiyonuna göre Demokrat Peter Welch, Vermont'taki Senato yarışını kazandı.

MSNBC, Senato'da mevcut olarak Demokratların 37, Cumhuriyetçilerin ise 36 sandalyesi olacağını öngörüyor.

04.12 Pennsylvania Senatörlüğü için yarışta oyların henüz yüzde 4'ü sayılırken Demokrat aday John Fetterman (yüzde 86.2), Cumhuriyetçi aday Mehmet Öz'ün (yüzde 12.1) 167 bin 471 oy önünde.

Şu ana kadar sayılan oyların neredeyse tamamı Demokratların güçlü olduğu Philadelphia gibi şehir bölgelerinden geldi. Banliyö ve kırsal kesimlerden gelecek oylarla Öz'ün farkı kapaması ve yarışın yakın geçmesi bekleniyor.

04.01 MSNBC, Florida'daki Senato sandalyesini Cumhuriyetçi Marco Rubio, Oklahoma sandalyelerini  Cumhuriyetçiler James Lankford, Markwayne Mullin'in kazacağını öngördü.

MSNBC, Senato'da mevcut olarak iki partinin de 36 sandalyesi olacağını öngörüyor.

04.00 Birçok eyalette sandıklar kapandı: Alabama, Connecticut, Delaware, Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachussetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, Tennessee

03.52 Trump, tekrar Florida valisi seçilmek için yarışan Ron Desantis'i 2024'te Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olmak için ön seçimlere girmemesi konusunda uyardı: "Eğer aday olursa size onun hakkında pek hoş olmayan şeyler söylerim. Onu aslında kampanyasını yürüten kişi olan eşinden sonra en iyi ben tanıyorumdur".

03.30 3 eyalette daha sandıklar kapandı

03.22 MSNBC, Kentucky Senato sandalyesini Cumhuriyetçi Rand Paul'un kazanacağını projekte etti:

Bu öngörüye göre Senato'da mevcut olarak 36 Demokrat, 32 Cumhuriyetçi sandalye var.

03.01 GECENİN İLK PROJEKSİYONLARI

MSNBC Indiana ve Güney Carolina Senato sandalyelerini Cumhuriyetçiler Young ve Tim Scott'ın kazanacağını projekte etti.

Bu öngörüye göre Senato'da mevcut olarak 36 Demokrat, 31 Cumhuriyetçi sandalye var.

03.00 Bir grup eyalette sandık daha kapandı: Georgia, Indiana (Senato oyları için daha erken kapandı), Kentucky, South Carolina, Vermont

02.45 CNN'e konuşan kaynaklara göre Joe Biden, Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kaybedeceğini öngörüyor

02.07 CNN çıkış anketi: Oyunuzu kullanırken göz önünde bulundurduğunuz en önemli faktör:
Enflasyon: Yüzde 32
Kürtaj: Yüzde 27
Suç: Yüzde 12
Silah politikaları: Yüzde 12
Göç: Yüzde 10

02.02 CNN'e açıklama yapan Mehmet Öz'ün kampanya yetkilileri, "kazanabileceklerinden emin olduklarını" söyledi.

02.00  ABD'de ilk açılan sandıklar Indiana ve Kentucky'de kapandı

01.43 Michigan eyaletinin Başsavcısı Dana Nessel, Adalet Bakanlığı'nın 2020 seçimlerinde Trump lehine yolsuzluk yapan kişileri cezalandırmak için yeterli adımları atmadığını; bu yüzden bu seçimlerde "Kötü aktörlerden" endişe duyduğunu ifade etti.

01.06 CNN'in ilk çıkış anketlerinin sonuçları geldi:

ABD'nin gidişatından memnun musunuz?
Heyecanlıyım: Yüzde 5
Memnunum: Yüzde 20
Memnun değilim: Yüzde 39
Kızgınım: Yüzde 34

Biden'ın görev onay oranı:
Başarılı buluyorum: Yüzde 45
Başarısız buluyorum: Yüzde 54

Biden'ın politikalarının etkisi:
Ülkeye zarar veriyor: Yüzde 46
Ülkeye yardım ediyor: Yüzde 36
Bir fark yaratmıyor: Yüzde 16 

Biden bugün hiçbir oy pusulasının üzerinde değil, ancak ara seçimler başkanlık dönemlerinin ortasında düşüyor; ara seçim adını da buradan alıyor. Birçok ABD'li, ara seçimleri başkanların performansını değerlendirmek için bir fırsat olarak görüyor. Dolayısıyla bazı seçmenler, oylarını Biden'ı "cezalandırmak" için Cumhuriyetçi adaylara vermiş olabilir.

01.00 İlk sandıklar TSİ sabah 02.00'da kapanacak

00.50 Biden'ın 2020'de Cumhuriyetçiler'den aldığı eyaletler: Arizona, Georgia, Michigan, Pennsylvania, Wisconsin

00.40 Seçim sonuçları açıklanırken hangi partiye gideceği belli olmayan 'savaş alanı' eyaletler: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania, Wisconsin

00.35 CNN, ilk çıkış anketlerinin TSİ 01.00'de yayımlanacağını bildirdi

00.26 NBA, ilk kez seçim gününde seçmenleri oy kullanmaya teşvik etmek için programını boş bıraktı.

00.03  2020 Başkanlık Seçimleri'nde yolsuzluk yapıldığını iddia eden ve yenilgiyi kabul etmeyen Donald Trump, Arizona'da Maricopa bölgesinde oy verme makinelerinin bozulmasıyla ilgili kendi sosyal medya platformu Truth Social'dan bir paylaşımında bulundu:

"Arizona'da yoğunlukla Cumhuriyetçi/muhafazakar seçmenlerin yaşadığı bölgelerde oy verme makinelerinin düzgün çalışmadığı ile ilgili haberler geliyor. Cumhuriyetçileri büyük çoğunluğu oy vermek için bugünü beklemişken bu gerçekten mümkün olabilir mi? Yine mi başlıyoruz? Halk buna boyun eğmez"

23.22 Sadece siyaset için değil, ekranlar için de değişim günü

ABD'nin en çok izlenen haber kanallarından CNN, ülkede seçim gecelerinin de en popüler kanallarından. 2004'ten bu yana bir seçim gecesinin CNN'deki sunucusu ilk kez dünyaca ünlü anchorman Wolf Blitzer olmayacak. Blitzer, bayrağı bu gece itibariyle Jake Tapper'a devrediyor.

22.03 Eski ABD başkanı Donald Trump; Palm Beach , Florida'da oyunu kullandı. CNN muhabiri Gabby Orr'un aktardığına göre oy verme merkezinin dışında kısaca seçmenlerle sohbet eden Trump, Florida valiliği için Cumhuriyetçi Ron DeSantis'e oy verdiğini söyledi. DeSantis, 2024 Başkanlık Seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'nin adayının belirlenmesi için yapılacak ön seçimlerde Trump'a rakip olabilir.

21.54 Florida'nın Cumhuriyetçi Eyalet Sekreteri, Adalet Bakanlığı'nın 3 en yoğun nüfuslu bölgedeki oy verme merkezlerine federal gözlemciler atanması talebini reddetti.

20.44 Arizona'da oy kullanma makinelerinde arızalar

Arizona eyaletinin Maricopa Bölgesi'nde bazı oy kullanma makinelerinin arıza yapmasının ardından aşırı sağ görüşe yakın medyada seçimin manipüle edileceği ile ilgili iddialar yer aldı.

20.34 ABD ara seçimlerinde oy verme işlemi sürüyor...

19.45 Donald Trump başkanlığı döneminde ABD - Türkiye ilişkileri S-400 anlaşmazlıkları ve onu takip eden süreçte alınan kararlar doğrultusunda gergin seyrederken, Beyaz Saray'ın o dönemki basın sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Türkiye'deki gazetecilerin açıklamalarını yakından takip ettiği bir isimdi. Kendisiyle Trump'ın yolu başkanın Beyaz Saray'daki günleri bitmeden önce ayrılsa da Sanders, Cumhuriyetçi Parti içindeki konumunu güçlendirmeye devam etti. Kendisi bu seçimde Cumhuriyetçilerin Arkansas valisi adayı.

Sanders bu sabah ailesi ile birlikte Little Rock'ta bir kilisede oyunu kullandı.

19.22 Pennsylvania'nın en büyük şehri Philadelphia, açılan bir davanın "oyların çift sayılmaya açık olabileceğini" iddia etmesinin ardından binlerce oyu saymayı geciktireceğini duyurdu. Karar, Öz-Fetterman yarışının kazananının belirlenmesini geciktirebilir.

19.09 ABD'nin gözü Pennsylvania'daki seçimde

Gecenin en yakın seçimlerinde birinin Pennsylvania'daki Senato sandalyesi için olması bekleniyor.

Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey emekli olunca, sandalye için başka bir Cumhuriyetçi'nin aday olması gerekti, ön seçimi Donald Trump'ın desteğiyle Mehmet Öz kazandı. Adayı Vali Yardımcısı John Fetterman olan Demokratlar, bu koltuğu kendi partilerine geçirebileceğine inanıyor.

Fetterman'ın aylarca anketlerde açık bir üstünlüğü vardı, ancak Öz bu farkı son günlerde kapattı, hatta bir ankette öne geçti.

Son canlı yayın tartışmasında vali yardımcısının 5 ay önce geçirdiği inmenin etkilerinin görülmesi kararsız seçmeni etkileyebilir. Fetterman zaman zaman konuşması sırasında doğru kelimeleri bulmakta zorlanırken anlaşılması zor devrik cümlelerde kurdu. New York Times, Fetterman'ın zaman zaman resmi siyasi duruşuyla çelişen açıklamalarda da bulunduğunu ifade etti.

Mehmet Öz, oyunu sabah saatlerinde kullandı.

Öz oy kullanma merkezinden çıkarken / Fotoğraf: New York Times
18.23 Projeksiyonlar kesin sonuç anlamına gelmiyor

Akşamın ilerleyen saatlerinde ilk sonuçlar bildirilmeye başladıktan sonra birçok ABD ajansı ve televizyon kanalı farklı analiz teknikleri kullanarak seçim sonuçları hakkında projeksiyonda bulunacak. Bunlar genellikle doğru çıksa da kesin sonuçlar anlamına gelmiyor.

Örneğin Demokrat Parti'ye gideceğine kesin gözüyle bakılan bir sandalye için yapılan oylamada ilk sonuçlarda bir sürpriz görülmezse o seçimi Demokratların kazanacağı projekte edilecek.

18.11 Trump'ın '15 Kasım' açıklaması ABD gündeminde

Eski ABD başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada "15 Kasım'da büyük bir açıklama yapacağını" söyledi. Trump'ın bu tarihte 2024 seçimleri için başkan adaylığını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD'nin gündeminde seçim günü de bu sözler var.

14.00 ABD'nin büyük bölümünde sandıklar açıldı

ABD'nin eyaletlerinin büyük bölümünde oy verme işlemi başladı. Bazı Batı eyaletlerinde ise saat farkı nedeniyle sandıklar daha geç açılıyor.

41 milyon seçmen, erken oylama sistemi ile oylarını 8 Kasım'dan önce kullandı.

Kaynak : T24

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları