loading
close
SON DAKİKALAR

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump'ı görevden almak için 25. maddeyi kullanmayacak

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump'ı görevden almak için 25. maddeyi kullanmayacak
Tarih: 13.01.2021 - 10:02
Kategori: Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'ye bir mektup yazarak Başkan Donald Trump'ı görevden almak için 25. Madde'yi yürürlüğe sokmanın "doğru olmayacağına inandığını" açıkladı.

Temsilciler Meclisi, Salı günü Pence'e 25. Madde'yi yürürlüğe sokarak 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump'ın görevden alınması talebiyle gitmek için oylama yaptı. Pence'in mektubunun ardından yapılan oylamada çoğunluk talebin yapılması yönünde oy kullandı.

Pence mektubunda "Böyle bir hareketin ulusumuzun çıkarına ve anayasamızla uyumlu olduğuna inanmıyorum" ifadelerine yer verdi.

25. Madde'nin yürürlüğe girmesi için sadece başkan yardımcısının onayı yeterli değil, Kabine'nin de çoğunluğunun oyu gerekiyor. Kongre baskınına tepki olarak üç bakanın istifası sonrası Kabine'nin diğer üyelerinden de bunu destekleyen bir açıklama gelmedi.

Başkan Trump da, Pence'in mektubundan saatler önce 25. maddenin kendisi için 'sıfır risk teşkil ettiğini' savunmuştu. Pence ile Trump, 6 Ocak'taki olayların ardından ilk kez dün Beyaz Saray'da bir araya gelmişti.

Trump, Salı günü Texas eyaletine yaptığı ziyaret sırasında, göç akışını engellemek gerekçesiyle Meksika sınırına örülen duvarı ziyaret etti ve bilgi aldı.

Burada yaptığı konuşmada Trump, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarının kendisinin hesaplarını askıya alması hakkında, "İfade özgürlüğü hiç olmadığı kadar saldırı altında" yorumunu yaptı.

Trump, başkanın görevini yapamaması durumunda, başkan yardımcısı tarafından görevden alınmasına olanak tanıyan 25. ek madde tartışmalarına da değinerek, "25. ek madde benim için sıfır risk teşkil ediyor. Ancak bu madde Joe Biden'a ve Biden yönetimine olumsuz olarak geri dönecek. Biden, ne dilediğine dikkat et" ifadelerini kullandı.

Kongre baskınının ardından yaptığı "itidal" çağrısını tekrarlayan Trump, "Şimdi ülkemiz için iyileşme zamanı. Şimdi barış ve sükunet zamanı" dedi.

Trump, Kongre'ye yönelik saldırıya katılanlara tepkisini dile getirerek, "Çarşamba günü milyonlarca vatandaş, ABD Kongresi'nin basılıp, koridorlarında dolaşıldığını gördü. Yönetimim boyunca hep söylediğim gibi, Amerikan tarihi ve geleneklerine saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün burada bulunmamızın nedeni de Amerika'da hukukun üstünlüğünü korumamız ve güvenlik güçlerimizi desteklememiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak" dedi.

Teksas eyaletine yapacağı ziyaret öncesinde de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, üst düzey siyasetçiler de dahil olmak üzere pek çok kişinin, geçtiğimiz yıl George Floyd'un ölümü sonrasında ülkede çıkan olayların, Kongre binasında yaşananlara göre daha endişe verici bulduklarını da sözlerine ekledi.

"Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim" yorumunu yapan Trump, baskın olayı öncesinde kentte yaptığı mitingteki konuşmasının "tamamen uygun" olduğunu savundu.

Trump, Kongre binasının basılmasından önce destekçilerine binaya yürüme çağrısı yaptığı konuşmada, "Ölümüne savaşın. Ve kıran kırana bir mücadele vermezseniz, artık bir ülkeniz olmayacak" demişti. Demokratlara göre bu sözler bir ayaklanma çağrısıydı.

Kendisine yönelik azil süreci hakkında ise Trump, "Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor" diye konuştu.

Dört Cumhuriyetçi vekil Trump'ın azlini destekleyeceğini açıkladı

20 Ocak'ta görevi Joe Biden'a devredecek olan Trump'ın görevden alınması için 25. Madde'nin dışında bir yol daha bulunuyor: Görevden azli.

Bunun için de Çarşamba günü Temsilciler Meclisi'nde oylama yapılacak. Meclis'te Demokratlar çoğunlukta olduğu için azil talebinin onaylanması bekleniyor.

Salı günü Temsilciler Meclisi'nin dört Cumhuriyetçi üyesi de, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ın azli için oy vereceğini açıkladı.

Adam Kinzinger, Fred Upton, John Katko ve eski Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin kızı olan Liz Cheney, birer açıklama yayımlayarak Trump'ın isyanı ve şiddeti teşvik ettiğini savundu. Dört isim, bu sebeple azil sürecinde Demokratlara destek vereceklerini duyurdu.

Soruşturma sürüyor
ABD'de Kongre binasına Trump'ın destekçilerince yapılan eşi görülmemiş saldırı, ABD kamuoyundan ve dünyadan büyük tepki toplamıştı. 5 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı neticesinde yüzlerce kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

FBI ve Adalet Bakanlığı yetkilileri, olayla ilgili soruşturma hakkında bugün basın toplantısı düzenledi.

Yetkililer, 160'tan fazla soruşturma dosyası olduğunu belirterek, "FBI'ya şimdiye kadar 100 bin görüntü ve fotoğraf gönderildi. Daha fazlasını bekliyoruz" dedi ve bunun uzun süreli bir soruşturma olacağını kaydetti.

FBI yetkilileri olay öncesinde olası şiddet olaylarına ilişkin istihbarat bulunduğunu aktardı.

ABD Genelkurmay Başkanlığı'ndan 'yeni dönem' genelgesi
Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanlığı akşam saatlerinde bir genelge yayımlayarak, Biden'ın 20 Ocak'ta yemin edip ABD ordusunun 46. Başkomutanı olacağını açıkladı.

Genelkurmay açıklamasında ABD Kongresi'ne yönelik saldırı kınanırken, ordunun Anayasa'nın yanında ve aşırıcılığın karşısında durduğu hatırlatıldı.

Trump'ın temelsiz iddiaları ve başkanlıktan çekilmemeye yönelik ifadelerinin ardından, ABD ordusunun tavrı merak ediliyordu. Birçok kesim, ABD ordusuna yönelik olarak "Trump'ın emellerine alet olmama" çağrısı yapmıştı. Son olarak ABD'nin geçmiş savunma bakanlarından 10 ismin imzasını taşıyan bir bildiri, orduya tartışmalardan uzak durma çağrısında bulunmuştu.

Kaynak : BBC Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları