loading
close
SON DAKİKALAR

ABD, El Kaide lideri Eymen el Zevahiriyi öldürdüğünü açıkladı

ABD, El Kaide lideri Eymen el Zevahiriyi öldürdüğünü açıkladı
Tarih: 02.08.2022 - 09:24
Kategori: Dünya

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Usame bin Ladin'in ölümünden sonra El Kaide'nin liderliğini üstlenen Eymen el Zewahiri'nin Afganistan'da düzenlenen drone saldırısı sonucu öldürüldüğünü duyurdu.

ABD, 11 Eylül saldırılarının kilit isimlerinden biri olarak görülen Mısırlı el Zewahiri için yaklaşık 21 yıldır sürdürdüğü 'insan avı'nı sonlandırdı. Biden, Zewahiri'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de sabahın erken saatlerinde kaldığı eve yapılan hava saldırısında öldüğünü açıkladı.

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantıında Biden, "Artık adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok. Ne kadar uzun sürerse sürsün, eğer tehdit oluşturuyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri sizi bulacak ve ortadan kaldıracak." dedi.

ABD medyasına göre Amerikan istihbaratı, Zevahiri'nin izini, Taliban ülke yönetimini ele geçirdikten sonra bu yılın başlarında Kabil'de buldu.

Amerikalı yetkililere göre hava saldırısının hedefi olan ev, başkent Kabil'de zengin bir mahallede bulunuyorAP Photo
Amerikalı yetkililere göre ABD ordusu, Zevahiri'nin öldürülmesi için Başkan Biden'dan bir hafta önce yetki istedi.

Operasyonda 'Hellfire' füzesinin kullanıldığı ve Zevahiri'nin balkonda bulunduğu sırada 'tam isabet' ile öldürüldüğü, evdeki diğer aile üyelerinin ise zarar görmediği açıklandı.

El Zevahiri'nin ABD güçlerinin bu ülkeden çekilmesi sonrası Afganistan'a geri döndüğü sanılıyor ve bunun Washington ile uluslararası alanda tanınmak isteyen Taliban ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Ancak uzmanlar söz konusu hava saldırısının ABD'nin fiziki olarak askeri güç bulundurmadan da terörle mücadele opearasyonları gerçekleştirebileceğini gösterdiğini vurguluyor.

ABD medyası, El Kaide liderinin öldürülmesinin, kamuoyu yoklamalarında görev onayı oldukça düşük bir seviyeye gerileyen Başkan Biden için bir 'zafer' etkisi yaratacağı yorumunu yaptı.

Taliban saldırıyı kınadı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan'ın başkenti Kabil'de El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri'nin öldürüldüğü ABD'nin İHA saldırısını kınadı.

Mücahid, saldırıyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, pazar günü sabahı Kabil'in merkezinde bulunan Şerpur Mahallesi'nde bir eve düzenlenen saldırının ABD'ye ait İHA tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Söz konusu saldırıyı kınayan Mücahid, bunun uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan'dan ayrılması konusunda ABD ile Taliban arasında 2020'de varılan Doha anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti.

Mücahid, Zavahiri'nin ölümü hakkında yorumda bulunmadı.

New York Times'a konuşan bir Amerikalı uzmana göre saldırıda vurulan ev, Taliban yönetiminin üst düzey isimlerinden biri olan Sirajuddin Haqqani'nin bir yardımcısına ait.

Eyman el Zevahiri kimdir?

El Kaide'nin öldürülen lideri Usame bin Ladin'in konuşmalarında yanında otururken görülen Zevahiri, bin Ladin gibi küresel bir şöhrete ulaşamadı ancak örgütün 'entelektüel ağırlığı' olan bir ismi olarak görüldü.

19 Haziran 1955'te Mısır'ın başkenti Kahire'de doğan el Zevahiri, 1974'te Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

1981'de Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'a düzenlenen suikastta adı geçti.

Mısır İslami Cihad örgütünün kurulmasında rolü olan Zevahiri, daha sonra bu örgütü bin Ladin'in örgütü ile birleştirerek etki alanını genişletti.

Radikal grupları bir cihat etrafında toplamaya çalışan Zevahiri, ileri yıllarda bin Ladin'in sağ kolu oldu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları