loading
close
SON DAKİKALAR

ABD-İran gerginliği artıyor

ABD-İran gerginliği artıyor
Tarih: 03.11.2011 - 23:27
Kategori: Dünya

İran Dışişleri bakanı 'ABD çatışmaya girmeden önce iki kez düşünmeli açıklaması yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programının tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Obama, G-20 zirvesi için geldiği Cannes'da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, gerek kendisinin gerekse Sarkozy'nin uluslararası toplumdan İran'a nükleer faaliyetlerle ilgili niyetlerini açıklaması yönünde baskı yapmasını beklediğini kaydetti. 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili raporunu yakın gelecekte sunmaya hazırlanırken, İran nükleer programının tamamen barış odaklı olduğunda ısrar ediyor. 

Rusya ve Çin'in UAEK raporunun ertelenmesini ya da tamamen iptalini istemesine karşın, ABD, İngiltere ve Fransa kurumdan konuyla ilgili elinde bulunan bilgileri paylaşmasını talep ediyor. 

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI: ABD ÇATIŞMAYA GİRMEDEN ÖNCE İKİ KEZ DÜŞÜNMELİ 

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, ABD'nin ülkesiyle çatışmaya girmeden önce iki kez düşünmesi gerektiğini söyledi.

Libya'yı ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Salihi, "ABD maalesef uluslararası konularda akli melekelerini ve basiretini yitirdi. Artık sadece güçlerine güveniyorlar" diye konuştu. 

Salihi, en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olduklarını belirterek, "Ama umarım ABD, İran ile çatışma yoluna girmeden önce iki kez düşünür" dedi. 

ABD Başkanı Barack Obama bugün yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programının tehdit oluşturmaya devam ettiğini söylemişti. 

Obama, G-20 zirvesi için geldiği Cannes'da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından, gerek kendisinin gerekse Sarkozy'nin uluslararası toplumdan İran'a nükleer faaliyetlerle ilgili niyetlerini açıklaması yönünde baskı yapmasını beklediğini kaydetti. 

İsrail'in dün yaptığı füze denemesiyle ilgili soru üzerine Salihi, "Bu hiç önemli değil. Böyle şeylerle canımızı sıkmıyoruz" şeklinde konuştu. 

İsrail radyosu, dün ülkenin orta kesimlerindeki Palmaçim üssünde balistik füze denemesi yapıldığını duyurmuştu. İsrail Savunma Bakanlığı, denemenin, füzenin itici gücünü sınamak amacıyla yapıldığını bildirdi. 

Bu arada İsrail medyasında çıkan haberlerde, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir askeri harekat için kabinede çoğunluğun desteğini almaya uğraştığı belirtildi.

BEYAZ SARAY: UAEK'NİN İRAN RAPORU KRİTİK ÖNEME SAHİP 

ABD, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin gelecek hafta yayınlayacağı raporun kritik öneme sahip olduğunu açıkladı. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, UAEK raporunun İran'ın yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini tüm dünyaya göstermesi açısından önemli olduğu belirtildi. 

ABD Başkanı Barack Obama da G-20 zirvesi için geldiği Cannes'da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programının tehdit oluşturmaya devam ettiğini bildirmiş, gerek kendisinin gerekse Sarkozy'nin uluslararası toplumdan İran'a nükleer faaliyetlerle ilgili niyetlerini açıklaması yönünde baskı yapmasını beklediğini söylemişti. 

ABD, İngiltere ve Fransa, İran'ın nükleer programının nükleer silah kapasitesini arttırmaya yönelik olduğunu savunuyor. İran ise nükleer faaliyetlerinin barış odaklı olduğunda ısrar ediyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları