loading
close
SON DAKİKALAR

ABD'de 10 kişiyi katletmekle suçlanan Gendron'un lise mezuniyet yazısından: 'Hedefim cinayet işleyip intihar etmek'

ABD'de 10 kişiyi katletmekle suçlanan Gendron'un lise mezuniyet yazısından: 'Hedefim cinayet işleyip intihar etmek'
Tarih: 16.05.2022 - 13:42
Kategori: Dünya

New York Times'ın aktardığına göre New York'un Binghamton kentinde bulunan Valley Lisesi'ndeki tüm son sınıf öğrenciler geçen sene mezun olduktan sonraki plan ve hedeflerini yazdı. Gendron, cevap olarak "Cinayet işleyip intihar etmeyi planladığını" belirtti.

ABD'nin New York eyaletine bağlı Buffalo şehrinde Cumartesi günü düzenlenen silahlı saldırıdaki şüpheli Payton Gendron'un daha önce polisin radarına takıldığı ortaya çıktı.

New York Times'ın aktardığına göre New York'un Binghamton kentinde bulunan Valley Lisesi'ndeki tüm son sınıf öğrenciler geçen sene mezun olduktan sonraki plan ve hedeflerini yazdı. Gendron, cevap olarak "Cinayet işleyip intihar etmeyi planladığını" belirtti. 

Gazeteye konuşan bir kaynağa göre verdiği cevap hakkında polis bilgilendirildikten sonra Gendron yetkililere verdiği ifadede "şaka yaptığını" söyledi. Polis, o dönem 17 yaşında olan Gendron hakkında yine de soruşturma başlattı ve öğrenciyi eyaletin 'akıl sağlığı yasası' kapsamında gözaltına aldı. 

Gendron'un hastanede bir psikiyatrik testten geçirildiği ve birkaç gün içinde serbest bırakıldığı ifade edildi. Gendron iki hafta sonra mezun oldu ve polisin radarından çıktı.

Gendron, bu cumartesi günü Buffalo'da tekrar ortaya çıktı. Yetkililere göre siyah nufüsun yoğunlukta olduğu bir bölgedeki süpermarkete saldırıp 10 kişiyi öldürdü. Gendron katliamdan sonra silahı boynuna dayasa da polis kendisini teslim olmaya ikna etti. Gendron'a birinci derece cinayet suçlamaları yöneltiliyor. 

Ne Olmuştu;

New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı düzenleyen kişinin ise 18 yaşındaki Payton Gendron beyaz bir erkek olduğu, saldırıyı canlı yayınladığı ve özellikle siyahileri hedef aldığı belirtildi.

ABD'de New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti.

Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown, öğleden sonra bir süpermarkette meydana gelen saldırıda 10 kişinin öldüğünü, 3 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Vurulanlardan 4 kişinin süpermarkette çalıştığı, ölenler arasında güvenlik görevlisi olan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtildi.

Saldırganın Payton Gendron isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklandı. Görgü tanıkları ise saldırganın askeri tarzda kıyafetler ve zırh giydiği bilgisini paylaştı.

IRKÇI SALDIRI VE NEFRET SUÇU SORUŞTURMASI

Yetkililer, Buffalo kenti dışından gelen saldırganın hedef aldığı 13 kişiden 11'inin siyahi olduğunu belirtti.

Saldırganın süpermarkete tüfekle girdiğini ve ateş açtığını belirten yetkililer, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu ve saldırıya ilişkin nefret suçu soruşturması başlatıldığını ifade etti.

SALDIRI CANLI YAYIMLANDI

Şüphelinin ırkçı motifle yapıldığı belirtilen saldırıyı sosyal medya platformu Twitch'de canlı yayımladığı ortaya çıktı. Saldırının ardından sosyal medya platformu Twitch, görüntüleri kaldırdığını açıkladı.

Erie County Bölge Başsavcısı John Flynn, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağını ve suçlu bulunması durumunda hakkında müebbet hapis isteneceğini açıkladı. Flynn, saldırıya ilişkin terörizm soruşturması da yaptıklarını söyledi.

Hakim karşısına çıkarılan ve birinci derece cinayet suçlamalarını kabul etmeyen saldırgan Payton Gendron, ikinci kez hakim karşısına 17 Mayıs'ta yerel saat ile 9.30'da çıkacak.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları