loading
close
SON DAKİKALAR

ABD'de 5-11 yaş arası çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının acil kullanım onayı çıktı

ABD'de 5-11 yaş arası çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının acil kullanım onayı çıktı
Tarih: 30.10.2021 - 09:14
Kategori: Dünya

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda kullanılması için acil kullanım onayı verdi.

Ülkede sürdürülen pandemiye karşı bağışıklık kampanyasında önemli bir adım olarak görülen bu karar sayesinde 28 milyon çocuğun aşılanması sağlanacak.

İlaç Dairesi'ndeki kararın Pizer'ın binlerce çocuk üzerinde yaptığı klinik test sonuçlarının detaylı şekilde incelenmesinin ardından alındığı belirtildi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) bilim insanlarından oluşan danışma heyeti, geçen çarşamba Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısını 5-11 yaş arası çocuklar için tavsiye etti.

"Pfizer-BioNTech aşısı çocuklarda yüzde 90 etkili"
FDA Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesinin 18 üyesinden 17'si, Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısının ilkokul çağındaki çocuklara faydasının risklerinden daha ağır bastığı fikrinde buluştu.
Toplantıda, firmanın, 12 yaşın altındaki çocuklar için Covid-19 aşısını, yetişkin dozunun üçte birine indirdiğine değinildi.

Pfizer-BioNTech 22 Ekim'de, iki doz uygulanacak Covid-19 aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda yüzde 90'ın üzerinde koruma sağladığını duyurmuştu.

Kaynak : euronews

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları