loading
close
SON DAKİKALAR

ABD'den IŞİD-H mensubu İsmatullah Khalozai'ye 'Türkiye üzerinden terör finansmanı' suçlaması

ABD'den IŞİD-H mensubu İsmatullah Khalozai'ye 'Türkiye üzerinden terör finansmanı' suçlaması
Tarih: 23.11.2021 - 09:18
Kategori: Dünya

Amerika Birleşik Devletleri, Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) Afganistan kolu IŞİD Horasan'ın önde gelen isimlerine yönelik yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı, 'örgütün kasası' olarak tanımladığı İsmatullah Khalozai'yi Türkiye merkezli para hareketleriyle suçladı. ...

Konuyla ilgili olarak Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yaptırım listesindeki örgüt üyelerinden 'İsmatullah Khalozai'nin IŞİD-H için uluslararası finansal aracılık yaptığı ve IŞİD'in üst düzey liderleri için görevler yürüttüğü' bilgisine yer verildi.

ABD makamlarına göre yine Khalozai, 'Türkiye'de kurulu alternatif havale düzeniyle IŞİD-H'ye son iki yıldır para aktarımını organize etti'.

Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden aynı amaçla çalıştığı iddia edilen İsmatullah Khalozai, ayrıca yine Afganistan ve çevresine 'yabancı savaşçı temini' ve insan kaçakçılığı ile de suçlanıyor.

ABD Dışişleri, Khalozai ile birlikte, IŞİD-H üyelerinden Sanaullah Ghafari, Sultan Aziz Azam ve Maulawi Rajab'ı da 'özel belirlenmiş küresel teröristler (SDGT)' listesine dahil etti.

 
 
 
 
Kaynak : euronews

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları