loading
close
SON DAKİKALAR

AB’den Türkiye'ye 'kara liste' uyarısı

AB’den Türkiye'ye 'kara liste' uyarısı
Tarih: 18.02.2020 - 13:49
Kategori: Dünya

Avrupa Birliği vergi kaçakçılığına karşı düzenlediği kara listesini güncelledi. Listeye Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau eklenirken, Türkiye'ye ek süre verildiği duyuruldu.

Avrupa Birliği,  Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu vergi kaçakçılığına karşı oluşturduğu kara listeye ekledi. Türkiye'ye ise listeye girmekten kaçınabilmesi için ek süre verildi.

2017'de vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçmanın yaygınlığı ile ilgili haberlerin yayılmasının ardından bahsi geçen kara liste oluşturuldu.Üye ülkelerin maliye bakanları tarafından alınan ortak kararla listeye yeni ülkeler eklendi.

Reuters’ın elde ettiği belgelere dayandırdığı son dakika haberine göre, Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’nun kara listeye alındığı öğrenildi.

Öte yandan son dönemde Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle gerilen Türkiye-AB ilişkilerine yönelik de bir adım geldi. Türkiye’ye mali yaptırım sinyalleri vermekten kaçınmayan AB diplomatları, vergi şeffaflığı konusunda gerekli standartların sağlanması için ek süre tanıma kararı aldı.

Verilen ek süreye ilişkin detay verilmezken, Reuters’a konuşan iki AB yetkilisi söz konusu kararın politik sebeplerle alındığını öne sürerek, “Türkiye’nin birçok konuda bizim için kritik öneme sahip olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Türkiye’ye geçtiğimiz dönemde 2019 yılının sonuna kadar gerekli düzenlemeleri yaparak AB ülkeleri ile vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılması çağrısı yapılmıştı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları