loading
close
SON DAKİKALAR

AFAD'dan Batı Karadeniz'de meydana gelen aşırı yağışlar hakkında açıklama

AFAD'dan Batı Karadeniz'de meydana gelen aşırı yağışlar hakkında açıklama
Tarih: 28.06.2022 - 11:35
Kategori: Şehir

AFAD'dan Batı Karadeniz'de meydana gelen aşırı yağışlar hakkında açıklama yaptı. 28.06.2022 tarihi için Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun ve Ordu illerine sarı uyarı (toplam 8 il) verilmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarılara göre 28.06.2022 tarihi için Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun ve Ordu illerine sarı uyarı (toplam 8 il) verilmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci Başkanlığımız AFAD Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Ülke genelinde yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle, Kastamonu İli Bozkurt İlçesinde sel riski ve taşkın riskinin devam etmesi üzerine, destek çalışmalarında görev almak üzere, Konya Yerel Destek Ekibi (150 kişi), Yalova Yerel Destek Ekibi (50 kişi), Konya Yerel Destek Ekibi beraberinde mini iş makinaları ile birlikte, bugün sabah saatlerinde Bozkurt İlçesinde olacak şekilde, görevlendirilmiştir.

Meydana gelen sel ve su baskınları nedeniyle, Düzce Üçköprü Mevkii’nde 1, Kastamonu Küre İlçesi İkizciler Köyü Mevkiinde 1 olmak üzere 2 vatandaşımızın kayıp olduğu bilgisi alınmış olup, arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Emniyet hava aracı Bozkurt’ta mahsur kalan vatandaşlarımız için tahliye çalışmalarına başlamıştır. Hava kuvvetleri ve Sahil Güvenlik helikopterleri de bölgedeki ihtiyaçlara göre çalışmalara katılmak için teyakkuz halinde bekletilmektedir.

112 Çağrı Merkezine Gelen İhbarlar; Bartın’dan 580, Zonguldak’tan 260, Kastamonu’dan 268, Sinop’tan 10, Düzce’den 141, Karabük’ten 240‘tır.

Afet Teknik Destek ve İkmal Grubu

Afet bölgesine teknik destek vermek üzere, toplam 512 araç, 731 personel görevlendirilmişitr.

Afet Arama Kurtarma Grubu

Yağıştan etkilenen bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 helikopter Bartın Amasra’ya görevlendirilmiştir.

Bartın’da; 4 dağcı, 9 dalgıç, 16 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 29 personel, 8 araç, 3 bot, 1 amfibik araç görev yapmaktadır.

Düzce’de; 5 dağcı, 12 dalgıç, 176 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 193 personel, 47 araç, 4 bot, 1 amfibik araç,  14 motopomp görev yapmaktadır.

Kastamonu’da; 4 dağcı, 10 dalgıç, 156 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplamda 170 personel, 39 araç, 6 bot, 1 amfibik araç, 2 motopomp görev yapmaktadır.

Sinop’ta;  3 dalgıç, 15 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 18  personel, 3 araç, 1 bot, 1 amfibik araç  görev yapmaktadır.

Zonguldak’ta; 4 dağcı, 4 dalgıç, 20 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 28 personel ile 6 araç, 4 bot, 1 amfibik araç görev yapmaktadır.

Afet Güvenlik ve Trafik Grubu

Afet bölgesine toplam 1.339 personel ve 350 araç hizmet vermektedir.

Afet Sağlık Grubu

Afet bölgesine 241 ambulans, 21 UMKE timi ve 1.955 personel görevlendirilmiştir.

Afet Beslenme Grubu

Bölgeye 63 personel, 50 gönüllü olmak üzere toplam 113 kişi görevlendirilmiştir. 31 araç ile toplam 5.114 adet beslenme hizmeti verilmiştir.

Afet Enerji Grubu

Bartın’da 7, Karabük’te 17, Kastamonu’da 59, Zonguldak’ta 15, Sinop’ta 9 olmak üzere toplam 107 köyde enerji kesintisi bulunmaktadır.

Afet Tahliye ve Yerleştirme Grubu

Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop ve Düzce illerinde İl Jandarma Komutanlıklarının toplam 824 personeli ve 163 aracı ile Bartın’da 32, Zonguldak’ta 262, Kastamonu’da 402, Sinop’ta 74, Düzce’de 267 olmak üzere toplam 1.037 vatandaşımız tahliye edilmiştir.

Afet Ulaşım Altyapı Grubu

Karayolları

Kastamonu’da ;

Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce Mevkii, Zarbana Köprüsü Saat 17:00 itibari ile
Tahkimat çalışması devam ediyor.
Kastamonu-Evreniye-Radar-Devrekani Yolu ulaşıma kapalıdır.
Cide-Şenpazar-Ağlı yolu 47-69.kmler arası trafiğe kapalıdır.
Zonguldak-Karabük İl sınırı Yenice-Karabük yolu Sel tahribatı nedeniyle trafiğe
kapalıdır.
Zonguldak-Bartın İl Sınırı Kozcağız-Bartın(Terminal) Yolu 14-20. Km.ler arası
su  taşkını  nedeniyle kapalıdır.
Kozcağız-Hasankadı-Yenice yolu 4-5. Km’ler su seviyesi yükselmesi sonucu
kapalıdır.
Bartın-Arıt-Aydınlar yolu 6-7. Km de sel hasarı nedeniyle ulaşıma kapatımıştır.
Bartın ili Boğazköyde panel köprü hasar görmüştür.
Bartın ili Kozcağız beldesinde Kozcağız 1 köprüsü tedbir amaçlı ulaşıma kapatılmıştır.
Kastamonu ili Doğanyurt-İnebolu arası Zarbana köprüsü hasar görmüştür.
Kastamonu ili Ağlı-Şenpazar arası Valay 1 köprüsü hasar görmüştür.
Kastamonu ili Ağlı-Şenpazar arası Kesmekayrak köprüsünün yaklaşım dolgusu hasar görmüştür.

Demiryolları:

Demiryolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Havayolları:

Havayolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Afet Haberleşme Grubu:

Sel neticesinde üç mobil işletmecinin şebekesinde ve servislerinde genel itibariyle herhangi bir olumsuz durum veya kesinti bulunmamaktadır.

Afet Tarım Orman Gıda Su ve Hayvancılık

Kastamonu il ve ilçelerimizde bulunan tarımsal ve hayvansal zararın tespiti için yerel ekipler teyakkuza geçirilmiş olup, yağış sonrası zarar tespitine başlanacaktır.

Afet Barınma Grubu

Sinop Ayancık Endüstri Meslek Lisesi Pansiyonunda 8,  Kastamonu Abana Öğrenci Yurdunda 180, Zonguldak Özel Huzur Kız Öğrenci Yurdunda 60 olmak üzere toplam 248 afetzedeye barınma hizmeti verilmektedir.

Kastamonu, Karabük illerinde olası sel baskınlarından etkilenecek vatandaşlar için KYK ve Milli Eğitime ait yurtlar hazır halde bekletilmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.

Afet bölgesinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 5.441 personel ile 1.460 araç/ekipman, 3 hava aracı bulunmaktadır.

Gelişmeleri takip ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları