loading
close
SON DAKİKALAR

AKP'den CHP'ye 6 ay önce geçen Abdullah Atik, CHP Diyarbakır İl Başkanı oldu

AKP'den CHP'ye 6 ay önce geçen Abdullah Atik, CHP Diyarbakır İl Başkanı oldu
Tarih: 11.09.2022 - 13:17
Kategori: Siyaset

10 Eylül'de gerçekleşen CHP Diyarbakır Olağanüstü İl Kongresinde AKP'den CHP’ye geçen Abdullah Atik, il başkanı seçildi.

CHP Diyarbakır Olağanüstü İl Kongresi’ne CHP milletvekili Orhan Sümer, il başkan adayları Abdullah Atik, Sertaç Eker, parti delegeleri katıldı.

Olağanüstü kongrede il başkanlığı için 6 ay önce AKP'den CHP’ye geçen Abdullah Atik ve Sertaç Eke yarıştı.

Divan başkanlığını Adana milletvekili Orhan Sümer’in yaptığı kongrede adaylar blok liste ile seçime katıldı.

Oy verme işleminin ardından saat 17.00’de sandık açıldı. Abdullah Atik ve listesi 49 oy, Sertaç Eke ve listesi ise 20 oy aldı. Bu sonuçla Abdullah Atik, bir süredir kayyum ile yönetilen CHP Diyarbakır İl Başkanlığına seçildi.

CHP Diyarbakır'da ne olmuştu?

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'na kayyum atandı

Diyarbakır'da, CHP İl Başkanlığı'na Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'nce kayyum atanmasına karar verildi.
Diyarbakır'da, CHP il teşkilatı mensuplarından bazılarının olağanüstü kongre için imza toplaması ve genel merkezin kongre kararı almaması ile başlayan süreç mahkemede son buldu.

Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'na kayyum atandı.

Mahkeme, kayyum olarak atanan yönetime en kısa sürede genel kurul çağrısı yapmaları için yetki ve izin verilmesini de kararlaştırdı.

Kararda, “CHP Diyarbakır İlçe Teşkilatının süresi içinde olağanüstü kongre kararı almadığından Diyarbakır CHP İl Başkanlığı’na Canan Tanış, Behçet Gezer, Muzaffer Değer, Mehmet Beşir İpekçi, Devrim Budak ve Süleyman Berberoğlu isimli şahısların kayyum olarak atanmasına ve en kısa yasal sürede genel kurul çağrısı yapmaları için yetki verildi."

Görevden alınan İl Başkanı Gönül Özel, istinaf mahkemesine başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı. Özel olağanüstü seçimde aday olmadı.

Oğuz Kaan Salıcı ve Selin Sayek Böke imzalı MYK kararı;

29 Ağustos’ta toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu kararı, 10 Eylül’de yapılacak Diyarbakır il kongresine 10 gün kala, il başkanlığına adaylığını açıklayan Mehmet Şerif Doğru ve onu destekleyen 37 delegeyi, tedbirli olarak il disiplin kuruluna sevk etti.

Disipline sevk edilenler seçime katılamıyor ve oy kullanamıyorlar.

10 Eylül'de yapılan olağanüstü kongrede, Abdullah Atik ve listesi 49 oy, Sertaç Eke ve listesi ise 20 oy aldı. Bu sonuçla Abdullah Atik, bir süredir kayyum ile yönetilen CHP Diyarbakır İl Başkanlığına seçildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları