loading
close
SON DAKİKALAR

Akşener ve Babacan'dan ortak açıklama

Akşener ve Babacan'dan ortak açıklama
Tarih: 12.08.2020 - 16:24
Kategori: Siyaset

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ali Babacan'ı DEVA Partisi Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Ziyaretin ardından iki isim ortak açıklama yaptı.
Babacan, Akşener'in ziyaretine ilişkin olarak "Sayın Akşener yeni yerimize hayırlı olsun ziyaretinde bulundu kendisine çok teşekkür ediyorum. Kendisine partinin teşkilatlanması ile ilgili kısa bilgiler sundum sonrasında ülkemizin durumuyla ilgili konuştuk. Ülkemiz her alanda çok daha iyi bir yönetime layık. Ülkemizin geleceği için çalışmak zorundayız" dedi.
Akşener ise ziyarete ilişkin şunları kaydetti:
"Hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Önümüzdeki hafta da Gelecek Partisi’ni ziyaret edeceğiz. DEVA Partisinin kuruluş sürecinde gazeteciler hep partinin kuruluşunu nasıl bulduğumu sormuşlardı. Ben de partinin kurulmasının önemli olduğunu söylemiştim. Karşılıklı olarak partilerimizin kuruluş aşamasında yaşadıklarımızı da paylaştık. Daha sonra da memleket meselelerini ve dış politikada olanları tahlil ettik. Bizlere gösterdiği misafirperverlik için genel başkan yardımcısı arkadaşlara da teşekkür ediyorum."
Babacan ve Akşener daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden gündeme getirdiği, 'IMF'nin Türkiye'den borç istediği'ne ilişkin sözleriyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
"O yılların basın arşivlerine, kurumların açıklamalarına bakarsanız her şey ortada. Biliyorsunuz. 2008 mali krizi ile birlikte IMF ve diğer uluslararası finans kuruluşlarının kaynak ihtiyaçları ortaya çıkmıştı. İlerde daha fazla kaynak ihtiyacı olur gerekçesiyle yeni mekanizmalar oluşturuldu. Bu oluşturulan kaynak hazırlığına Türkiye de katkıda bulundu. Bizim Mekez Bankamız ile IMF arasında imzalanan bir protokolle ihtiyaç duyulması halinde 5 milyar dolara kadar bir kredinin IMF tarafından kullanabileceğine dair bir sözleşme imzalandı. Bu, zaten bütün resmi kaynaklarda olan bir konu. Ancak bir ihtiyaç oluşmadığı için Türkiye, bu rakamı kullandırmadı. 'Eğer bir ihtiyaç olsaydı biz bu 5 milyar doları kullandırmaya hazırız' diye bir sözleşme imzaladık. Borç verilip verilmediği üzerinden çok boş bir tartışma dönüyor. Böylesine bir rakamı Türkiye’nin sağlamaya hazır olması, Türkiye’nin bu gücü kendinde görmesi ve uluslararası camianın Türkiye’de bu gücü görmesi o dönem için önemli bir konudur."

Akşener ise, 'Güçlendirilmiş parlamenter sistem özlemleri boşuna bir taleptir' diyen Bahçeli'yle ilgili "Biz hiçbir siyasi partinin genel başkanına parmak sallamadık. Sayın Bahçeli Türkiye’ye dair görüşleri elbette anlatma hakkına sahiptir. Biz de buna saygı duyuyoruz. Dolayısıyla söyleyecek sözüm yok” dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları