loading
close
SON DAKİKALAR

Almanya: Taliban iktidarı ele geçirip şeriat getirirse Afganistan'a mali yardımı keseriz

Almanya: Taliban iktidarı ele geçirip şeriat getirirse Afganistan'a mali yardımı keseriz
Tarih: 12.08.2021 - 11:38
Kategori: Dünya

Afganistan'da hakimiyet alanını hızla geliştiren Taliban dış basına şeriat yönetimi açıklamaları yaparken, Almanya hükümetinden uyarı geldi.

AB'ye göre Afganistan'ın yüzde 65'ini kontrol eden ve ABD istihbarat tahminine göre 1-3 ay içinde başkent Kabil'i ele geçirme noktasında bulunan Taliban'ın BBC gibi Batılı medya kuruluşlarına göze göz dişe diş şeriat yönetimi uygulamaktan söz etmesinin ardından, ABD öncülüğünde Afganistan'dan çekilen ülkelerden Almanya tepki verdi.

ZDF'ye konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Afganistan'a her yıl 430 milyon euro temin ediyoruz, Taliban ülkeyi ele geçirir ve şeriat hukuku getirirse, bir kuruş bile vermeyiz" dedi.
Maas, nisan ayındaki açıklamasında da, gelecekte yapılacak herhangi bir mali yardımın, Afganistan'daki demokratik standartlara uyulmasına bağlı olacağını söylemişti:
"Taliban da biliyor ki, geçtiğimiz on yıllardaki savaşlarda çok acı çeken bu ülke, finansal olarak büyük ölçüde uluslararası yardıma bağımlı. Eğer Taliban ülkede oluşturulmuş tüm hakları ve demokratik standartları ortadan kaldırırsa o uluslararası yardım kesinlikle akmayacaktır."
ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump'ın Şubat 2020'de Taliban'la vardığı anlaşma uyarınca Afganistan'dan tamamen çekilme kararında pişman olmadığında ısrar ederken, Afgan hükümet güçlerinin son 7 günde Taliban'a karşı kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı bugün Gazne ile 10'a yükseldi.

Kaynak : Sputnik

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları