loading
close
SON DAKİKALAR

Aşık Veysel 126 yaşında

Aşık Veysel 126 yaşında
Tarih: 25.10.2020 - 07:10
Kategori: Gündem

Bugün halk ozanı Aşık Veysel'in 126. doğum günü.

Aşık Veysel (Veysel Şatıroğlu), 25 Ekim 1894 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.  Veysel'in iki kız kardeşi, Sivas yöresinde yoğunlaşan çiçek hastalığına yakalandı ve bu hastalıktan dolayı yaşamlarını yitirdi. Daha sonrasında Aşık Veysel de yine aynı hastalığa yakalandı ve iki gözünü de kaybetti.

Kendi anlatımına göre: “Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.”

Babasının aldığı bağlamayla ilk olarak ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı olan Aşık Veysel ilk şiirini Atatürk’e yazmıştı.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel, yurdu dolaşarak bir dönem boyunca Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yapmıştır. 1965 yılında Aşık Veysel'e özel bir kanunla maaş bağlandı.

1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı.

Eserlerinde Türkçe'yi yalın ve ustalıkla kullanan Aşık Veysel için doğduğu Şarkışla'da her yıl şenlikler düzenlemekte ve Aşık Veysel anılmaktadır.

Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950) ve Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.

Aşık Veysel Şatıroğlu, 21 Mart 1973 tarihinde 78 yaşında akciğer kanseri sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları