loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Karaismailoğlu'nun '4 metro inşaatı açık bir şekilde bekletiliyor' sözüne İBB'den yanıt

Bakan Karaismailoğlu'nun '4 metro inşaatı açık bir şekilde bekletiliyor' sözüne İBB'den yanıt
Tarih: 07.04.2020 - 10:41
Kategori: Yerel

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun Başakşehir – Kayaşehir Hattı ile ilgili sözlerine İBB'den yanıt geldi.

Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı Projesi, 3 Mart 2017 tarihinde ihale edildi. 28 Nisan 2017 tarihinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. Ancak, 29 Aralık 2017 tarihinde dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal’ın 131 sayılı yazısı ile sözleşmenin fesih ve tasfiye talimatı verildi ve işler durduruldu.

Daha sonra fesih ve tasfiye sürecinden vazgeçilmiş olsa da projeye herhangi bir finans sağlanamadığı ve yapım yüklenicisine ödeme yapılamadığı için tüm yapım işleri Ekim 2018 itibariyle yeniden durdu.

Nisan 2019 tarihinden itibaren çalışmaların şehir hastanesi açılışına engel olmaması amacıyla yalnızca Şehir Hastanesi İstasyonunda imalatlara tekrar başlanıldı. Ancak akabinde Yüklenici firmaya yine herhangi bir ödeme yapılmadı.

TEHLİKELİ TÜNELLER, İMAMOĞLU’NUN TALİMATIYLA GÜÇLENDİRİLDİ

Can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edebilecek olan Onurkent – Metrokent arası tünel imalatlarına da bütçe yetersizliği sebebiyle Haziran 2018 tarihinden sonra devam edilemedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Eylül 2019’da Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’nın risk teşkil eden bu tünellerinde imalatlara yeniden başlanıldı. Riskin tamamen ortadan kaldırılması amacıyla tünel kalıcı kaplama imalatlarının en kısa sürede tamamlanması için çalışmalar devam ediyor.

PROJENİN FİNANSMANI YOKTU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ekibi, 3 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihale öncesinde ve sonrasında projeye herhangi bir finansman sağlanmadığını tespit etti. Eski yönetimin finansman sağlamak için hiçbir girişimde bulunmadığı belirlendi.

Hattın tamamlanması için 1,5 milyar TL + KDV miktarında bir bütçeye ihtiyaç duyuluyor. İmamoğlu’nun talimatıyla, Eylül 2019 tarihinden bu yana proje için iç ve dış finansman arayışı sürdürülüyor. Ancak kredi hususunda henüz bir sonuç elde edilemedi.

Finansın sağlanması durumunda, Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’nın yapım işleri hızlandırılacak. Böylece, raylı sistemin Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kadar olan kısmının 2021 yılının ikinci yarısında, hattın tamamının ise 2022’de hizmete alınması hedefleniyor.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU NE DEMİŞTİ?

Başakşehir-Kayaşehir metrosunun ihalesinin 2017’de İBB tarafından ihalesinin yapıldığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Maalesef günlük 100 bin kişilik insan hareketinin beklendiği böyle bir komplekste, metro inşaatının mutlaka yapılması gerekirken bir çivi bile çakılmıyor. 4 metro inşaatı şu anda açık bir şekilde bekletilmektedir. Bu hat tamamen İBB’nin bütçesindedir, ödeneği, müteahhidi vardır ama maalesef yapılmamaktadır. Bunu da kamuoyunun takdirlerine arz ediyorum” demişti.

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları