loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Koca: Tehlike henüz geçmiş değil

Bakan Koca: Tehlike henüz geçmiş değil
Tarih: 29.05.2020 - 16:35
Kategori: Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açılışında yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınında tehlikenin henüz geçmediğini belirterek, “Bir süre daha tedbirlerimize devam etmek zorundayız” dedi.

Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılışı bugün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açılıyor. Açılış öncesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. 

Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde: 

“KALICI HASTANELER OLARAK İNŞA EDİLDİ”

* Bu hastaneler sadece deprem, afet, salgın durumlarında kapılarını açıp sonra devre dışı olacak mekanlar olarak tasarlanmadı. Kalıcı hastaneler olarak inşa edildi. 

“DOĞAL AFETLERE HAZIRLIĞIMIZI ÖLÇMÜŞ OLDUK”

* Covid-19 pandemisi tüm dünyayı çok şey öğretti. Bugüne kadar sağlığa yapılan yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu her zamankinden fazla gösterdi. Başta deprem olmak üzere doğal afetlere hazırlığımızı da test etmiş olduk. Buralar sağlık turizminde kamunun önemli köşe taşları olacak. Depremden etkilenmeyen yatay mimariye sahip. Rekor denecek sürede 45 günde tamamlandı. 8 bloktan oluşuyor. 500 araçlık otoparkı mevcut. Yeterli laboratuvar imkanları var. Bütün hasta yatakları gerektiğinde yoğun bakıma dönüştürülme özelliğine sahip.

“DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK”

* Salgınla mücadelede ülkemiz tüm dünyaya örnek bir başarı sağladı. Son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da risk altında. Sağlık çalışanları herkesten fazla bu riski taşımaktadır. Sağlık çalışanlarından yitirdiklerimiz oldu.

Acil durum hastanelerine Feirha Öz ve Murat Dilmener'in adlarını veriyoruz. 2 Nisan günü günlük bildirimimize bir acı haberi daha eklemek zorunda kaldık. Prof. Dr. Feriha Öz'ün koronavirüse yenik düşmesi haberiydi bu. Son güne kadar evinden de katkı vermeye devam etti. Belki de onu virüsle bulaştıran bu gayretiydi. Hayatını patolojiye adayan Feriha Öz, sadece yaşarken değil ölümüyle de patoloji biliminin tanınmasını sağladı. Bu hastanenin onun anılarını yaşatmasını diliyorum. Her geçen gün güçlenen sağlık sistemimiz 21. yüzyılda Türkiye'nin adını sağlık ülkesi olarak yazdıracaktır.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları