loading
close
SON DAKİKALAR

Bakanlıktan CHP'li vekilin 'Kanal İstanbul' sorusuna yanıt: Yabancılar 791 bin 370 metrekare ana taşınmaz edinmiştir

Bakanlıktan CHP'li vekilin 'Kanal İstanbul' sorusuna yanıt: Yabancılar 791 bin 370 metrekare ana taşınmaz edinmiştir
Tarih: 05.06.2020 - 17:02
Kategori: Gündem

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle Kanal İstanbul'la ilgili verdiği soru önergesi yanıt geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle 30 Nisan'da Kanal İstanbul'la ilgili soruların yer aldığı bir önerge verdi. 

Karabat, soru önergesinde "2015 yılından beri Kanal İstanbul güzergahında Arap TV’lerinde emlak satışına yönelik reklamlar yoğunluğu dikkat çekmektedir. Kanal İstanbul güzergahında özellikle Arap şirketlere ait arazi miktarı ne kadardır? Bu araziler ne zaman el değiştirmiştir? İBB ve ilçe belediyeler gibi kamu kurumlarının tapu kadastro kayıtlarına ulaşmasında herhangi bir sakınca görülmekte midir? 17-25 Aralık operasyonları sonrasında kanal güzergahında önemli mülkiyet değişimleri yaşanmış mıdır? O tarihten bu yana bölgede el değiştiren arazi miktardı ne kadardır?" sorularını sordu. 

Bakanlıktan verilen yanıtta, "Türkiye’de kurulmuş olan yabancı sermayeli şirketler Kanal İstanbul projesi güzergahında bulunan ilçelerden tapu ve kadastro bilgi sistemi kayıtlarına göre satış yoluyla 791 bin 370 metrekare ana taşınmaz edinmiştir" denildi.

Karabat'ın soru önergesi ve verilen yanıtlar şöyle:

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları