loading
close
SON DAKİKALAR

Balon turizmi yüz güldürüyor

Balon turizmi yüz güldürüyor
Tarih: 13.08.2012 - 14:39
Kategori: Seyahat

Balon turizminde yıllık gelir 33 milyon Avro olarak hesaplandı...

Kişi başı ücreti 70 avro olan balon taşımacılığında, bir yılda ortalama 475 bin yolcunun taşınması durumunda yıllık ciro 33 milyon 250 bin avro olarak gerçekleşiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Kapadokya'da balon işletmeciliği yapan 17 işletmeye ait 140 balonda, bölgeden ortalama 1.300 kişi çalışıyor.

Bölgede balonla bir yılda ortalama uçan yolcu sayısı ortalama 450 bin ile 500 bin arasında değişiyor. Bir kişiden ortalama 70 avronun alındığı balon uçuşlarından elde edilen bir yıllık ortalama ciro ise uçan yolcu sayısının ortalama 475 bin kişi olarak alınması durumunda 33 milyon 250 bin avro olarak gerçekleşiyor.

Kapadokya Bölgesinde 12 ay boyunca uçuşlar aralıksız devam ederken, uçuşların en yoğun olduğu dönem ise 15 Mart–31 Mayıs ve 1 Eylül-15 Kasım arasında oluyor.

Balon turizmini en çok Japonlar tercih ediyor

Bölgede balon turizmini tercih eden turistler arasında ilk sırayı Japonya'dan gelenler alıyor. Japonya'yı Kore, Almanya, İspanya, Fransa ve Güney Amerika izliyor. Kapadokya Bölgesinde balon turizmiyle gelişen diğer sektörler ise taşımacılık, otelcilik ve restorancılık olarak sıralanıyor. Ayrıca balon uçuşlarından memnun ayrılan yolcular, halıcılık, çömlekçilik ve kuyumculuk sektöründeki satışları artırıyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları