loading
close
SON DAKİKALAR

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: 'Yüz yüze, maskesiz ve bağırarak konuşmak bulaşma için en uygun koşullar

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: 'Yüz yüze, maskesiz ve bağırarak konuşmak bulaşma için en uygun koşullar
Tarih: 13.07.2020 - 17:28
Kategori: Gündem

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Yüz yüze, maskesiz ve bağırarak konuşmak, konuşurken 2 metrelik mesafeyi koruyamamak bulaşma için en uygun koşullar" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Bazı kişilerin konuşmak istediklerinde maskeyi çenelerinin altına indirdiklerini ve birbirlerine yaklaştıklarını gözlemliyorum" diyerek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Özlü, "Sanırın maske varken rahat konuşamıyorlar veya seslerinin karşıya ulaşmayacağından endişeleniyorlar. Oysa bu virüs, konuşurken etrafa saçılıyor. Bu çok yanlış. Özellikle konuşurken ağzın kapalı olması ve mesafenin korunması gerekiyor. Yüksek sesle, bağırarak konuşulursa, damlacıkların sayısı, büyüklüğü ve saçıldığı mesafe artabilir" dedi.

"Yüz yüze, maskesiz ve bağırarak konuşmak, konuşurken 2 metrelik mesafeyi koruyamamak bulaşma için en uygun koşullar" diyen Prof. Dr. Özlü, "Virüs hatayı affetmiyor ve her fırsatı değerlendirip bulaşmaya, hastalandırmaya ve öldürmeye devam ediyor. Dikkatli olalım" ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları