loading
close
SON DAKİKALAR

Bilim Kurulu üyesinden 3. doz aşı açıklaması

Bilim Kurulu üyesinden 3. doz aşı açıklaması
Tarih: 01.07.2021 - 12:53
Kategori: Sağlık, Yaşam

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Çin aşısı CoronaVac yaptıran sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü yurttaşlara 3. doz aşı yapılması kararının gerekçelerini açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz 3. doz aşılamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Porf. Dr. Yavuz'un açıklamaları şöyle:
"2 doz CoronaVac aşısı olanlarda  3. dozla ilgili gerekçe:

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda COVID-19’a karşı korunmayı  en iyi gösteren belirtecin, infeksiyonu geçirerek veya aşıyla elde edilmiş nötralizan ab seviyesi olduğu belirlenmiştir. Aşıların Faz-1-2-3 çalışmaları da değerlendirildiğinde, ilk fazlarda belirlenen nötralizan ab titrelerinin, Faz-3’te belirlenen aşı etkinliğiyle doğru orantılı olduğu görülmüştür. Faz çalışmaları,var olan aşılardan en etkili nötralizan ab yanıtını, prefzyn stabilize, modmRNA (Biontech ve Moderna) aşılarının sağladığını, inaktive aşıların nötralizan ab  yanıtınınsa daha düşük olduğunu göstermiştir. Aşıların gerçek yaşam verileri bu bilgileri desteklemektedir. Aşıyla elde edilen nötralizan ab yanıtlarının düşme hızına göre rapel aşı gereksinimini öngörmek amacıyla yapılmış bir çalışmada( linki ilk tweette), inaktive virüs aşılarıyla aşılanmış kişilerde  3-6.ay arasında ek dozlara gereksinim olacağı öngörülmektedir. Ek olarak ülkemizde de belirlenmiş ve tüm dünyada baskın suş haline geleceği öngörülen delta varyantından da ancak yüksek nötralizan ab seviyeleri olan kişilerin korunabileceği öngörülmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında, elde edilen ilk aşıyla aşılanma kuralına uygun bir şekilde coronavacla aşılanmış  ve bu zamana kadar büyük oranda korunmuş olan sağlık çalışanları ve >50 yaşın aşılanmalarının üzerinden 3-6 aydan fazla zaman geçtiği için ek doz gerektiği düşünülmüştür. 2 doz CoronaVac olanlara, tek doz mRNA aşısı uygulamanın  etkinliği ve güvenliği konusundaki klinik çalışmalar devam etmekle birlikte, canlı virüsle hastalığı geçirenlerde tek doz mRNA aşısının son derece etkili ve güvenli olduğu görülmüştür.
Ek olarak tek doz viral vektör aşısı uygulanmış kişilerde 2.doz olarak mRNA aşısı uygulanması şeklinde yapılan heterolog aşılamaların son derece iyi nötralizan antikor ab yanıtı oluşturduğu da gösterilmiştir.

Bu verilerle ve Delta varyantının aşıdan kaçma potansiyeli de dikkate alındığında 2 doz CoronaVac aşısı yapılmış sağlık çalışanları, >65 yaş ve bağışıklığı baskılanmış bireylere, son CoronaVac aşısından sonraki 3-6.aylarda bir doz mRNA rapel aşısı yapılması en akılcı yaklaşımdır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları