loading
close
SON DAKİKALAR

Birleşik Kamu İş: 'Savunma yürüyüşü' meşrudur, avukatlara müdahale antidemokratiktir

Birleşik Kamu İş: 'Savunma yürüyüşü' meşrudur, avukatlara müdahale antidemokratiktir
Tarih: 23.06.2020 - 12:20
Kategori: Sendika

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu iktidarın, barolarla ilgili yasa değişikliği teklifine karşı “savunma yürüyüşü” yapan avukatlara müdahale edilmesine tepki gösterdi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık hükümetin, “Avukatlık Kanunu”nda değişiklik yaparak, barolar içine müdahale etmeyi ve “çoklu baro sistemi”ne geçmeyi amaçlayan düzenleme girişimine karşı baroların başlattığı yürüyüşe polis müdahalesini kınadı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mehmet Balık "Savunma Yürüyüşü’nün engellenmesi hukuka, adalete ve demokrasiye tahammülünün kalmadığının en açık göstergesidir" dedi. 

Baro başkanlarının engellenmesine son verilmesi gerektiğini belirten Mehmet Balık'ın aıklaması şöyle:

"AKP iktidarının barolarla ilgili yasa değişikliği teklifine karşı “Savunma yürüyüşü” kapsamında Ankara’ya yürüyen avukatlara yapılan sert müdahaleyi kınıyoruz.

Siyasal iktidar, baro ve meslek odalarının yapısını değiştirmek istemektedir. AKP  yargıyı kendine bağımlı hale getirmek için her yolu denemektedir. Baroların yapısı değiştirilerek bağımsız ve tarafsız yargı iktidara bağlanmaya çalışılmaktadır.

Meslek kanunlarında yapılmak istenen antidemokratik değişikliklere karşı çıkmak baroların anayasal hakkıdır. Anayasamıza göre herkes, önceden izin almadan, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Hiç kimsenin, Anayasa'da açık biçimde yer alan bu hakkın kullanılmasını keyfi biçimde engelleme yetkisi bulunmamaktadır.

Çoklu baro sistemi ile yapılmak istenen iktidarın kendi yargısının yanında kendi barosunu kurmak istemesinden başka bir şey değildir.

Bir ülkede demokrasinin egemen olduğunu gösteren en önemli verilerden biri de bireylerin anayasal haklarını kullanmasıdır.

Savunma Yürüyüşü’nün engellenmesi hukuka, adalete ve demokrasiye tahammülünün kalmadığının en açık göstergesidir.

Yargıya, adalete, ülkenin temellerine ve geleceğine yönelmiş en büyük tehlike keyfiliktir.

Baro başkanlarının engellenmesine son verilmeli, baro başkanlarına görüşlerini iktidara ve muhalefet partilerine anlatma olanağı verilmelidir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  iktidarın baro ve avukatlara karşı keyfi, anayasaya, hukuka ve demokratik toplum gereklerine aykırı uygulamalarına acilen son verilmesini bekliyoruz."

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları