loading
close
SON DAKİKALAR

Bugün 'Dünya Tiyatrolar Günü'

Bugün 'Dünya Tiyatrolar Günü'
Tarih: 27.03.2020 - 10:25
Kategori: Kültür & Sanat

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü 1961 yılından bu yana kutlanıyor...

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. 1961'den beri kutlanan Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla her sene ücretsiz olarak tiyatro oyunları sahnelenir.

Bu yıl koronavirü salgını nedeniyle sahneler kapalı. 

İBB'ye bağlı Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları birer açıklama paylaştı. 

Şehir Tiyatroları: Çok yakında alkışlarınızı duyacağımız günlerin özlemiyle...

Şehir Tiyatroları "Çok yakında seyircimizle buluşacağımız, alkışlarınızı duyacağımız günlerin özlemiyle" sözleriyle bir açıklama yaptı.

Şehir Tiyatrları'ndan yapılan açıklamada, "Dünyamız insan sağlığını tehdit eden bir virüsle savaşıyor. Bugün, salonlarımız sessiz, oyunlarımız ertelenmiş olsa da, biliyoruz ki tiyatro yaşıyor. Haldun Taner’in kaleminde ölümsüzleşen, Fasülyeciyan’a söylettiği şu satırlarda, Bu hatıralar, o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde yine sahneye dökülürler. Artık kendimiz yokuz. Seyircilerimiz kalmadı. Ama repliklerimiz fısıldaşır dururlar sabaha kadar…” dediği gibi, tiyatro yaşıyor… Asırlardır… Çok yakında seyircimizle buluşacağımız, alkışlarınızı duyacağımız günlerin özlemiyle…" denildi.

Devlet Tiyatroları: Bize geçmişten en büyük miras; şiire, müziğe, dansa, sahneye inanmak

Devlet Tiyatroları'ndan da bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bir düş, bir hayal, bir gerçek... Bin yıllar önce Insani yansıladık sahnede... Dünya döndükçe akıl ile yürek, sağduyu ile aşk, vefa ile koşulsuz sevda yan yana dursun diye... Umutsuzluğu asla tanımadan, ona yenik düşmeden erdeme sığındık... Dünya döndükçe bir tek sanatımız kalsın, dedik... Bize geçmişten en büyük miras bu... Şiire, müziğe, dansa, sahneye inanmak... Ve ölümün kol gezdiği şu zor zamanlarda birbirimize sığınmak..."

***

Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilan edildi. Her yıl 27 Mart günü ITI (Uluslararası Tiyatrolar Birliği) merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanıyor. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer alıyor.

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılıyor. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet ediliyor. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevriliyor, pek çok gazetede yayınlanıyor ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunuyor.

Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi

Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993'te Venezuela ITI Merkezi 1962'den 1993'e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları