loading
close
SON DAKİKALAR

'Çalışmasam ekmek yok. Beni virüs öldürmez, senin bu düzenin öldürür' dediği için gözaltına alınan Malik Yılmaz: Sanırım işimden de oldum

'Çalışmasam ekmek yok. Beni virüs öldürmez, senin bu düzenin öldürür' dediği için gözaltına alınan Malik Yılmaz: Sanırım işimden de oldum
Tarih: 30.03.2020 - 17:08
Kategori: Gündem

TIR şoförü Malik Yılmaz “Sanırım işten atıldım. Bu sabah işyerimi aradım, akşam gelip gelmeyeceğimi sordum, ‘Biz sizi arayacağız’ deyip kapattılar. 5-6 saat geçti, arayan olmadı. Herhalde aramayacaklar” dedi.

29 yaşındaki TIR şoförü Malik Yılmaz, “Evde kal” çağrısına dair eleştirisini kendi TikTok hesabından paylaştıktan sonra video sosyal medyanın en çok paylaşılanlarından oldu, Malik Yılmaz da gözaltına alındı, adli kontrolle serbest bırakıldı.

Yılmaz, "Emekli, memur ve zengin değilim. İşçiyim, TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Ha senin lafınla açlıktan ölmüşüm, ha virüsten ölmüşüm. Ama beni bu virüs öldürmez, beni senin bu düzenin öldürür" demişti.

Okulu maddi zorluklardan bıraktı ama KYK borcu var
Hem kendisinin hem de eşinin adına borçlarından dolayı haciz dosyaları olduğunu söyleyen Yılmaz, okulunu da çalışmak zorunda kaldığı için bıraktığını anlattı:

“Üniversiteden kalan KYK borcumdan tutun, adıma haciz dosyaları var. Maaşımda bile haciz vardı. Kiramı zor ödeyecek durumdaydım şu an daha kötüsünü yaşıyorum.

“Durumumuz böyleydi, çalışmak için üniversiteyi de bırakmıştım. Kırıkhan Meslek Yüksek Okulu’nda Büro Yönetimi okudum, maddi şartlardan yarıda bırakmak zorunda kalmıştım. Eşim maddi sıkıntılarımıza destek olmak için Açık Öğretim’de halkla ilişkiler okuyor. Tüm dersleri AA, yüksek onur belgesi alıyor.”

Videoyu neden paylaştığını da şöyle anlattı: “Bugüne kadar aktif olarak siyasetle ilgilenmedim, videoyu paylaşmamdaki amaç isyan etmek değildi. Fakirlerin hatırlanmasını elimizin kolumuzun bağlı olduğunu dile getirmek istemiştim.”

Gözaltına alınmasıyla ilgili de “Keşke kendimi daha iyi ifade etseydim de insanlar konuyu saptırıp olayı başka yerlere çekmeselerdi böyle…” diye konuştu.

“Kapıda 10’dan fazla polis vardı, 5-6 araçla gelmişler”
bianet’'ten Ayça Söylemez'e konuşan Malik Yılmaz, nasıl gözaltına alındığını da şöyle anlattı:

“Böyle bir şey olmasını beklemiyordum tabii. O gün işten gelmiştim, sabah 08.00’de. bir saat sonra yattım uyudum, 11.50 gibi kapı çaldı. Polis 5-6 araçla gelmişti, 10’dan fazla polis vardı kapıda, gelip aldılar… Önce hastaneye sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldüm.

“Emniyet’te sadece birkaç soru soruldu. Paylaştığım videonun Anayasa’da suç olup olmadığını bilip bilmediğimi, amacımın halkı galeyana getirmek olup olmadığını sordular. Haftasonu nezarette kalacağım söylendi, avukat gelip ilgilenince adliyeye sevk edildim. Önce savcılığa sonra hakimliğe çıkarıldım, orada da aynı sorular soruldu. Ben de videoda söylediklerimin suç olduğunu bilmediğimi, amacımın da halkı galeyana getirmek olmadığını anlattım.”

Malik Yılmaz, “Sorguda, fakir kısmının evde kalmasını bizim de istediğimizi, buna rağmen neden imkansız olduğunu anlattım” dedi.

Yılmaz hakimlikteki sorgusunun ardından haftada bir gün imza ve yurtdışına çıkış yasağı adli kontrolleriyle serbest bırakıldı.

Bu adli kontrollerin işini etkilemeyeceğini söyleyen Yılmaz “Ben zaten kısa mesafe şoförüyüm, yurtdışına da çıkmıyorum, yurtiçinde çalışıyorum. Ama sanırım işimden de oldum” diye konuştu ve işyerinden halen kendisine dönülmediğini, akşam işe gidip gitmeyeceğini bilmediğini anlattı.

“‘Evde kal’ çağrısı hangi yasaya dayanıyor, bilmiyorum”
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliğinden avukat Erdem Harmaoğlu da bianet’e yaptığı açıklamada, Malik Yılmaz’ın Türk Ceza Kanunu’nun 217. Maddesindeki “halkı kanunlara uymamaya tahrik etmekle” suçlandığını belirtti:

“Kendisine sorguda ‘Videodaki şahıs sen misin, videonun içeriğindeki cümleleri neden sarf ettin, amacın neydi, bu paylaşımı hangi mecrada yaptın’ diye soruldu. Malik Yılmaz da ‘Bu paylaşımı kendi sosyal medya hesabımda yaptım, geniş bir halk kitlesine ulaştırma amacım yoktu, kendi hesabımda 100-150 kişi bulunuyor. Halkı tahrik etme amacım yoktu’ dedi.

“Yılmaz ayrıca ‘Ben evde kal talimatının yasaya dayandığını bilmiyordum, evde kal cümlesi bir yasa mı bilmiyorum. Suç işleme kastım yoktu’ dedi. Emniyette de kendisine ‘Biz senin iyiliğin için evde kal diyoruz’ dendi. Adli kontrolle serbest bırakıldı.”

Malik Yılmaz ne demişti?
“Emekli, memur ve zengin değilim. İşçiyim, TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Ha senin lafınla açlıktan ölmüşüm, ha virüsten ölmüşüm. Ama beni bu virüs öldürmez, beni senin bu düzenin öldürür.”

Gazeteci Cüneyt Özdemir’e konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise gözaltını şöyle savundu: “Gariban olup olmadığına, arkasında bir niyet olup olmadığına ben bakarım. Burada, milletimizi tahrik edecek, sürekli olarak hem devletin yaptıklarına hem milletin evde gösterdiği sabra, tahammüle, bu birlikteliğe sıkıntı düşürebilecek bir paylaşım yapmanın, meseleyi bu şekilde karıştırmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Herkes zorluk çekiyor, herkes evde.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları