loading
close
SON DAKİKALAR

Cengiz Holding, devlet projesi için yine kolları sıvadı

Cengiz Holding, devlet projesi için yine kolları sıvadı
Tarih: 24.09.2020 - 09:46
Kategori: Gündem

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Rize- Artvin Havalimanı inşaatına hammadde sağlamak amacıyla yapılması planlanan asfalt plent tesisi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Cengiz İnşaat'ın Rize- Artvin Havalimanı inşaatına hammadde sağlamak için planlanan deniz dolgusu üzerinde kurulması planlanan projenin bedeli 300 bin TL.

Tesisten yılda 1 buçuk ton hammadde çıkarılması planlanıyor. Her seçimde iktidarın ‘büyük’ vaatleri arasında yer alan Rize- Artvin Havalimanı’nın inşaatı sürüyor. BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; İnşaata hammadde sağlamak amacıyla kurulması planlanan tesisin sahibi ihalelerin vazgeçilmez ismi Cengiz Holding.

TOZ BULUTU OLUŞACAK

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, çevre düzeni planlarında deniz üstünde yer alan projeye en yakın yerleşim birimi 300 metre uzaklıkta. Günde 16 saat işletilecek tesiste, saatte 24 kilogram günde ise 384 kilogram toz meydana gelecek. Cengiz Holding, 2018 yılında Kırma Eleme Tesisi, Hazır Beton Santralı ve Afalt Plent Tesisi için Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi. Kırma eleme ve hazır beton tesisi yaklaşık 2 yıldır faaliyet yürütürken asfalt plent tesisi projesi hayata geçirilmedi. Asfalt plent tesisin koordinatlarında değişikliğe giden şirket, yeniden ÇED süreci başlattı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları