loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Denizli Milletvekili Arpacı; 121 Milyar Doları aşan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının maliyeti ne olacak?

CHP Denizli Milletvekili Arpacı; 121 Milyar Doları aşan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının maliyeti ne olacak?
Tarih: 10.06.2023 - 00:27
Kategori: Siyaset

CHP’li Arpacı, Bakan Şimşek’e şu soruları yöneltti: “Ak Parti kendi yarattığı ekonomik enkazını mı temizliyor?

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı seçimin ardından oluşturulan yeni ekonomi yönetime sorular yöneltti. Arpacı, seçimden sonra tırmanışa geçen döviz kuruna dikkati çekerek rasyonel zemine dönüşün faturasını toplumun hangi kesiminin ödeyeceğini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, 14 Mayıs seçiminin önceki günü 19,60 TL seviyesinde olan dolar kurunun seçimin ardından hızla yükselmesine dikkati çekerek yeni ekonomi yönetimine sosyal medya üzerinden sorular yöneltti. Arpacı, “Denizli’nin Milletvekili ve bir yurttaş olarak ‘ekonomi’ye ilişkin sorularımı iktidara buradan yöneltmek istiyorum. Bu sorularımın cevabının Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek tarafından bir an önce verilmesi gerekiyor” dedi.

“RASYONEL ZEMİNE DÖNÜŞÜN FATURASINI KİM ÖDEYECEK?”

CHP’li Arpacı, Bakan Şimşek’e şu soruları yöneltti:

“Ak Parti kendi yarattığı ekonomik enkazını mı temizliyor? Rasyonel zemine dönüşün faturasını toplumun hangi kesimi ödeyecek? Mazot fiyatına 2 gün içerisinde gelen %13 oranındaki zammın enflasyona etkisi ne olacak? Yeni dönemde de enflasyonla mücadele edilmeyecek mi? Türk Lirasının 2021 yılından bu yana günlük en büyük oranda (%7) değer kaybı yaşamasındaki sorumlusu kim? Hem bütçe açığı, hem cari açık problemi olan aynı zamanda döviz darboğazı yaşayan ülke ekonomisi nereye savrulacak? Döviz kurlarındaki gecikmeli yükselme ihracatçılarımızı tatmin edecek mi? Yoksa ani yükselişten dolayı başka sorunlara mı neden olacak?

“MALİYETİ 121 MİLYAR DOLARI AŞAN KKM’NİN MALİYETİ NE OLACAK”

Döviz kurlarındaki yükselme hangi parametreleri etkileyecek? 2023 yılı için 11.304 dolar olarak tahmin olunan kişi başına gelir hangi seviyeye inecek? 07.06.2023 itibarıyla swaplar hariç (-) 73 milyar dolara ulaşan net rezerv açığı ne olacak? TL'nin değer kaybı nedeniyle, kuru tutmak amacıyla icat edilen değeri 121 Milyar Doları aşan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının maliyeti ne olacak? Nisan sonu itibarıyla 382 Milyar TL’ye varan Merkezi Yönetim Bütçe açık rakamı nereye ulaşacak?”

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları