loading
close
Dolar: TL
Euro: TL
Sterlin: TL
SON DAKİKALAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: ‘Akaryakıtta ÖTV Zammı İğneden İpliğe Her Ürüne Zam Demek’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: ‘Akaryakıtta ÖTV Zammı İğneden İpliğe Her Ürüne Zam Demek’
Tarih: 16.07.2023 - 20:26
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yaptığı yazılı açıklamada akaryakıttan alınan ÖTV’nin fahiş oranda artırıldığına dikkat çekti.

‘TÜRKİYE YÜZYILI DEĞİL, ZAM FURYASI DÖNEMİNİ BAŞLATTILAR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, benzinde litre başına alınan yaklaşık 2,5 lira tutarındaki özel tüketim vergisinin (ÖTV) 7,52 liraya; motorinde litre başına alınan yaklaşık 2,05 lira tutarındaki ÖTV’nin de 7,05 liraya çıkarılmasının tüm sektörlerde maliyetleri artıracağı için yeni zamlarda domino etkisi yaratacağına dikkat çekti. CHP’li Akın, “Akaryakıt zammı hem pompaya ortalama 5-6 lira yansıyacak; hem de nakliye ve üretim maliyetlerini yükselttiği için çarşı, pazarda ve raflarda yeni zamları tetikleyecek. İktidar Türkiye yüzyılının başlatacağı propagandasını yaptı; ama başlayan zam furyası dönemi oldu” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yaptığı yazılı açıklamada akaryakıttan alınan ÖTV’nin fahiş oranda artırıldığına dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

KRİZDE ACI REÇETE VATANDAŞA

AK Parti iktidarı seçimden sonra vergi artışlarıyla başlattığı zam furyasını akaryakıttan alınan ÖTV’ye yapılan fahiş zamla devam ettiriyor. Yapılan son ÖTV zammıyla benzinin litre fiyatı 35 liraya, motorinin fiyatı ise 33,5 liraya dayanmıştır. Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını belirleyici olan brent petrolün uluslararası piyasalarda son aylarda neredeyse yüzde 40 oranında düşmesine karşın iktidarın imza attığı söz konusu fahiş ÖTV zammı ne uluslararası konjonktürle ne de dünyadaki gelişmelerle açıklanabilir. ÖTV’nin benzin ve motorinde neredeyse yüzde 200 oranında artırılması doğrudan AK Parti iktidarının neden olduğu ekonomik krizde acı reçetenin vatandaşa verildiğinin açık bir göstergesidir.

POMPAYA YANSIMASI DAHA YÜKSEK OLACAK

Litre başına yaklaşık 5 lira tutarındaki fahiş artış ÖTV’nin yanı sıra KDV’yi de artıracağı için pompaya yansıması daha yüksek olacak. Bilindiği üzere akaryakıtta ÖTV tutarının eklenmesinin ardından KDV de alınmaktadır. KDV’nin yüzde 20’ye yükseltilmesiyle söz konusu ÖTV zammı pompaya litre başına 6 lira olarak yansıyacaktır. Buna göre ortalama 50 litre büyüklüğündeki bir deponun maliyeti ÖTV zammının ardından 300 lira daha yüksek olacak.

ÖTV ZAMMI YENİ ZAMLARI TETİKLEYECEK

Geçtiğimiz haftalarda motorlu taşıtlar vergisini bu yıl içinde ikinci kez alınmasına ilişkin karara imza atan iktidar; şimdi de tüm sektörlerde doğal bir girdi olan akaryakıtın pompa fiyatını 6 lira birden yükselterek iğneden ipliğe bütün ürünlere yeni zamların domino etkisiyle yapılmasının da önünü açmıştır. Akaryakıttaki bu fahiş zam; hem üretim hem de nakliye maliyetlerini artıracağı için; vatandaşlarımız bu zamdan hem doğrudan hem de çarşı, pazar ve raf fiyatlarındaki artışla dolaylı olarak etkilenecek. ÖTV artışı aynı zamanda tüm sektörlerde üretim maliyetlerini yükselteceği için enflasyonun da artmasına neden olacaktır.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları