loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu: 'Binbaşılara hak ettikleri tazminatı verilsin!'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu: 'Binbaşılara hak ettikleri tazminatı verilsin!'
Tarih: 11.05.2024 - 13:33
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu; Astsubaylarımızın haklı talepleri kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

CHP Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak geçtiğimiz günlerde astsubayların mağduriyetinin giderilmesi adına kanun teklifimizi Meclis Başkanlığı'na sunduk ancak gerekli desteği bulamadık. Kanun teklifimiz genel kurulda reddedildi. Tekrar edeceğiz, astsubaylarımızın haklı talepleri kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi.

Bu sorunun çözümü olarak her türlü gayreti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın diyen Yankı Bağcıoğlu, “Ancak sadece astsubaylarımızın değil, binbaşı üstsubaylarımızın da benzer şekilde mağdur edildiğini görüyoruz. Vatan savunmasında canlarını ortaya koyan üstsubaylarımız arasında ki eşitsizlik de had safhaya ulaşmıştır. Albay ve yarbaylarla aynı görevi üstlenen ancak makam ve görev tazminatından mahrum bırakılan binbaşı rütbesindeki üstsubaylarımızın ekonomik durumu olumsuz etkilenmekte, hakları gasp edilmektedir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için ter döken, vatan savunmasında canlarını ortaya koyan binbaşı üstsubaylarımızın bu haksız muameleden bir an evvel kurtarılması şarttır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu eşitsizliğe son verilmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Tüm üstsubaylarımızın hak ettikleri ekonomik ve sosyal haklardan yararlanması en temel hedefimizdir" dedi.

Yankı Bağcıoğlu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin güvenliği için fedakârca görev yapan asker ve subaylarımızın haklarının korunması, eşitlik ve adaleti tesis etmek en temel önceliklerimizdendir. Ne yazık ki, uzun yıllardır binbaşı rütbesindeki üstsubaylarımız, makam ve görev tazminatından mahrum bırakılmaktadır. Bu durum, emekli binbaşılarımızın aleyhine bir haksızlık ve eşitsizlik yaratmaktadır.

Bildiğiniz gibi, binbaşılar, albay ve yarbaylar gibi üstsubay statüsündedir ve aynı görevleri üstlenmektedir. Ancak makam ve görev tazminatları sadece albay ve yarbaylara verilmekte, binbaşılar bu haktan yoksun bırakılmaktadır. Bu adaletsiz uygulama, emekli binbaşılarımızın ekonomik durumunu olumsuz etkilemekte ve haklarını gasp etmektedir.

Terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan gruplara aidiyeti nedeniyle ihraç edilenler bu durumun istisnasıdır. Ancak, görevini layıkıyla yerine getiren binbaşılarımız, yasal haklarından mahrum bırakılmamalıdır.

Mevcut Sosyal Güvenlik Yasası nedeniyle, 2000'li yıllardan sonra binbaşı rütbesinde emeklilik bulunmamaktadır. 2000'li yıllardan önce emekli olan binbaşı sayısı 2400 civarındadır ve bu sayı artmayacaktır. Bu nedenle, sözkonusu kanun teklifi yasalaştığı takdirde, bütçeye fazla yük getirmeden, yıllardan beri mağdur olan meslektaşlarımızın durumunu iyileştirecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını ortaya koyan askerlerimizin haklarının korunmasını şiar edinmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda, binbaşı üstsubaylarımızın makam ve görev tazminatından yararlanması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, tüm üstsubaylarımızın hak ettikleri ekonomik ve sosyal haklardan yararlanması en temel hedefimizdir."

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları