loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Rize İl Başkanlığı'ndan çayda kontenjan uygulamasının kaldırılması için çağrı

CHP Rize İl Başkanlığı'ndan çayda kontenjan uygulamasının kaldırılması için çağrı
Tarih: 21.05.2020 - 17:19
Kategori: Yurt

CHP Rize İl Başkanlığı Saltuk Deniz, çayda kota ve kontenjanın kaldırması için çağrıda bulundu.

CHP Rize İl Başkanlığı Saltuk Deniz çayda kota ve kontenjanın kaldırması için açıklama yaptı. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği sözü hatırlatan Saltuk "18 yıl önce Sayın Erdoğan’ın vermiş olduğu sözü yerine getirmesini, çayda kota ve kontenjanı kaldırmasını bekliyoruz. Çay üreticisi tarladaki çaya ilk makası vurmadan kontenjan uygulamasıyla karşı karşıya kaldı" dedi. 

CHP'li Saltuk'un çayda kontenjanın kaldırılmasına ilişkin açıklaması şöyle:

Birinci gün serbest alımla başlayan ÇAYKUR 2. günün ardından kontenjan uygulamasına geçti. “Allah'ın çayına kota mı olur?" sözünü hatırlatarak; çayda kota uygulamasına son verilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu konuyu sürekli gündeme getirmemiz sonucunda kota uygulaması kaldırılmasa bile yüksek kota uygulaması hayata geçmiştir. Biz de asıl sorun ortadan kaldırılmamış olmasına rağmen yüksek kota uygulamasını “şimdilik” olumlu görmüş ve ÇAYKUR’a teşekkür etmiştik. Üreticiler için atılan her olumlu adımı destekleriz, ama asıl talebi de gündeme getirmekten vazgeçmeyiz.  ÇAYKUR’un, çay üreticisi daha tarlasındaki çaya makası vurmadan kontenjan uygulamasına geçmesi doğru değildir. 

KONTENJAN UYGULAMASI KALDIRILMALIDIR.

Kontenjanın da kaldırılmasını her zaman gündeme getiriyoruz her zaman da getirmeye devam edeceğiz. Niyet başka değilse , Çay’da kota ve kontenjan zorunluluk değildir. Niyetin ne olduğuysa bu işten kimin fayda sağladığına göre ortaya çıkar. Biz yine iyi niyetli düşünelim, niyet böyle değil desek bile gerçek olan budur... Şimdi de Sayın Erdoğan’ın 18 yıl önce söylemiş olduğu sözün devamı olan “Çayda kota ve kontenjanı kaldıracağız” sözünü hatırlatıyor ve yerine getirilmesini bekliyoruz. Halkın faydasına olacak bu talebimizi ısrarla asaleten bir Genel Müdür atanmamış olan ÇAYKUR’a, Sayın Erdoğan’ın konuşması üzerinden Tarım Bakanına, Varlık Fonu yöneticilerine, Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Yüce’ye yapıyoruz. Bu arada bir büyükşehir belediye başkanının ÇAYKUR Yönetim Kurulu üyeliğinde ne işi olduğunu da merak etmiyor değiliz. Yoksa perde arkasında ki genel müdür o mudur? Bir kez daha hatırlayalım… Erdoğan “Allah’ın verdiği çaya kota mı olur? Biz hükümet olduğumuzda çayda kota ve kontenjanı kaldıracağız”

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları