loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak; 'Ortada Erdoğan yönetimi tarafından millete karşı taammüden işlenmiş çok ciddi bir ekonomik suç var'

CHP Sözcüsü Faik Öztrak; 'Ortada Erdoğan yönetimi tarafından millete karşı taammüden işlenmiş çok ciddi bir ekonomik suç var'
Tarih: 02.10.2023 - 16:29
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak; Hükümetin ortaya attığı yeni Anayasa tartışmalarına için; “Dünkü çocuk değiliz. Bu anayasa laflarının altında nasıl bir seçim hesabı olduğunu, gayet iyi biliriz, görürüz” diye konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, İstanbul Sanayi Odası’nın son raporuna göre Türkiye’de her alanda olduğu gibi, üretimde de “vasatlık tuzağına” hapsolduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin en büyük 10 sanayi şirketi arasında, yarattığı katma değer bakımından, yüksek-teknoloji yoğunluğuna sahip tek bir kuruluş yok. (…) Türkiye, sanayi üretiminde orta teknoloji tuzağına takılıp kalmış durumda. Çürüme buralara da yayılıyor” dedi.

Hükümetin ortaya attığı yeni Anayasa tartışmalarına da değinen Öztrak, “Dünkü çocuk değiliz. Bu anayasa laflarının altında nasıl bir seçim hesabı olduğunu, gayet iyi biliriz, görürüz” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın bugün Genel Merkez’de MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Öncelikle dün, meclis binasının hemen karşısında bulunan, İçişleri Bakanlığı önünde hem de TBMM’nin açıldığı günde meydana gelen, hain terör saldırısını lanetliyoruz. Bu saldırıda yaralanan emniyet mensuplarımıza, acil şifalar diliyoruz. Saldırıda kullanılan aracı, teröristler Kayseri’de genç bir veterinerin canına kıyarak gasp etti. Hainlerin kurbanı olan gencimize Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz.

TERÖR BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Her şeyden önce terör kimden ve nereden gelirse gelsin bir insanlık suçudur. Bunu görmezden gelmek de, teröre karşı sessiz kalmak da bu insanlık suçuna ortak olmaktır. Terörle ülke olarak hep beraber mücadele edeceğiz. Ülkemiz üzerindeki hain emellere asla fırsat vermeyeceğiz.

İÇİŞLERİ BAKANI’NIN MESAJINI ÖNEMSİYORUZ

Ayrıca İçişleri Bakanı’nın bu saldırıyla ilgili sosyal medya mesajında, terör örgütleri ve işbirlikçilerinin yanında, “Zehir tacirleriyle, çetelerle ve organize suç örgütleriyle mücadelenin devam edeceği” mesajını da çok önemli bulduğumuzun altını çizmeliyim. Teröre karşı hep beraber dimdik durmamız gerekirken, Cumhur İttifakı’nın işbirlikçileri olan, Ebabilinden pelikanına çeşitli operasyoncuların, bu mesele üzerinden didişmelerini, kavgalarını da ibretle izliyoruz. Bu ülkede dezenformasyonun kralının kimler tarafından yapıldığını da görüyoruz. Umarız Cumhur İttifakı içindeki bu kavga, devlet kurumlarının işleyişine yansımamıştır, yansımıyordur.

HÜKÜMETİN TERÖR KARTINI NASIL KULLANDIĞI AKILLARDA

Yerel yönetim seçimlerine altı ay kala meydana gelen bu hain saldırıyı, çok ciddiye alıyoruz. Olayın failleri kadar bu hainlerin nasıl olup da Başkentimizin en korunaklı bölgesine girebildiklerinin araştırılması, buna göz yumanların veya bunun farkına varmayan sorumluların derhal ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Sarayın sıkıştığında iki seçim arasında, terör kartına nasıl sarıldığı, seçmeni, güvenlikle özgürlük arasında, canıyla malı arasında tercih yapmaya nasıl zorladığı hala milletimizin hafızalarındadır. O nedenle bu saldırının bir an evvel bütün yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz.

ADALETİ ÖLDÜRÜRSEN DEVLET DE ÖLÜR

“Aklı öldürürseniz ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadıyı satın aldığınız gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğünüz, gün devlet de ölür.” Fatih Sultan Mehmet, adaletin “mülkün”, yani “devletin” temel direği olduğunu bu sözlerle anlatmış. Devlet yönetiminde doğru iliklenecek ilk düğme, adalet düğmesidir. 2014 seçimlerinde, Erdoğan’ın ağzından “Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım” sözleri çıktığından beri, devlet yönetiminde bir çürüme başladı, akıl, izan ve ahlak unutuldu, adalet yerle bir oldu. Ülke de, millet de gün yüzü görmedi.

FETÖ’NÜN RAHLE-İ TEDRİSİNDEN GEÇTİLER

Devletin kılcal damarlarına kadar soktuğu, ortaklık yaptığı, ne istediyse verdiği, darbeye teşebbüs edecek duruma gelene kadar seyrettiği, hain FETÖ’nün rahle-i tedrisinde kumpas yapmayı öğrenen Saray, yargıyı, kendisi gibi düşünmeyenlere doğrultacağı bir silah olarak kullanıyor. Hain FETÖ bavul bavul sahte delil üretirdi. Saray rejimi gemi azıya aldı, sonradan çıkma boynuz kulağı geçti, insanların hayatlarını karartmak için delile bile ihtiyaç duymuyorlar bunlar. Kendilerine hain FETÖ’den miras kalan dosyaları, Gezi’yi karalamak için pervasızca kullanıyorlar. Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden gençlere terörist yaftası yapıştırdılar. Yetmedi, ailelerini meydanlarda yuhalattılar. Yetmedi, ölen çocukların ailelerine davalar açtılar. Yetmedi, havuz kanallarında akla hayale gelmeyecek saçma sapan komplo teorilerini millete gerçekmiş gibi anlattılar. Yetmedi, ders kitaplarında Gezi’yi karalamaya kalktılar. Kendi kafalarına göre yazdıkları tarihi, çocuklarımıza ders diye okuttular. Sonunda, özgürlüğü haykıranlara, yeşili, doğayı, parkı savunanlara, Gezi Parkı sivil direnişine katılanlara, ortada bir delil olmadığı halde, ağırlaştırılmış müebbete varan cezalar verdiler.

YARGITAY GEZİ KARARIYLA HUKUK KATLİAMINA ORTAK OLDU

Şimdi de Yargıtay, AİHM kararlarını görmezden gelerek, hain FETÖ’nün dinlemelerini, tatil tarihlerini, çekilmemiş belgeselleri ve hatta tiyatro oyunlarını kanıt sayan bir dosyayı, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını da eğip bükerek onayladı. Eleştirerek onayladı. Bir hukuk katliamına ortak oldu. Vatandaşın protesto hakkı ile “Hükümete Karşı Suç” arasındaki çizgi, bir delilin varlığıdır. Yargıtay’ın verdiği bu karardan sonra, hükümete karşı her protestonun, delil aranmadan “Hükümete karşı suç” sayılmasının önü açılmıştır. Bu kararlar, ülkemizin bir hukuk devleti olduğu konusunda, içeride ve dışarıda ciddi endişelere neden olmaktadır. Yatırımcılar da, “Bu ülkede malının, canının güvende olup olmadığı” konusunda soru işaretleri duymaktadır. Güvensizlik, ülkemizden temiz parayı, yatırımı, yatırımcıyı kaçırmaktadır. Kara paraya, mafya ve uyuşturucu parasına ülkemizi muhtaç etmektedir. Bugün Türkiye, Küresel Organize Suç Endeksi’nde 193 ülke arasında ilk 14’teyse, Türkiye, Güney Amerika kaynaklı kokain ticaretinde küresel transit merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyorsa, Türkiye’deki organ ticareti, insan ticareti ve silah kaçakçılığı konusunda bu değerlendirmede önemli tespitler yer alıyorsa bunun üzerinde dikkatle durmalıyız. Tüm bunlar olurken, hükümet yine işin ucuzuna kaçmaktadır. Neden olduğu çürümeye aldırmadan, Varlık Barışlarıyla bu çürümeye çanak tutmaktadır.

ADALET HALKIN EKMEĞİDİR

Alman şair Bertolt Brecht, “Adalet halkın ekmeğidir” der. Adaletin olmadığı yerde ekmek yoktur. Bunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. 2013’te bu ucube rejimin düğmesine basıldığında ülkemizde kişi başına gelir 12 bin 582 dolardı. O dönemde Türkiye, aynı yılda Türkiye “Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde” de 59. sıradaydı. Ucube rejimle geçen birkaç yılda daha ortada ne savaş, ne salgın varken kişi başına gelirimiz 3 bin dolardan fazla geriledi. 2019 yılına geldiğimizde 9 bin dolarlara düştü. Aynı dönemde Türkiye, Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde de çakıldı, 50 sıra birden geriledi 109. sıraya kadar indi. Türkiye hukukta zemin kaybettikçe, milletimizin cebi boşaldı. 2023 yılında, Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 116. sıradayız. Yani Gine, Nijerya ve Mali arasında bir yerdeyiz. Bu ucube rejim, kendinden önce AB üyelik sürecini yürüten, G20 üyesi olan bu ülkeyi, Afrika ülkelerinin seviyesine geriletti. Bunun bir faturası var ve bu fatura her zaman olduğu gibi aziz milletimize çıkıyor. Bu Hükümetin milletimize 2023 için vadettiği milli gelir, 2013’teki seviyesinin altında. Yani Hükümet yönetemediği için sebep olduğu 10 yıllık bir patinajı Orta Vadeli Programda itiraf ediyor.

AÇLIK SONRAKİ NESİLLERE MİRAS KALIYOR

Bu rejim, önce milleti böldü, parçaladı, sonra da açlıkta, yoksullukta birleştirdi. Merkez Bankası verilerine göre sanayide çalışanların yarısı, giyim sektöründe çalışanların yüzde 70’i, inşaat sektöründe çalışanların yüzde 70’inden fazlası açlık sınırının altındaki asgari ücret, ya da daha altında bir ücretle hayata tutunmaya çalışıyor. “Hayata tutunmaya çalışıyor” ifadesi öyle gelişi güzel sarf ettiğimiz bir ifade değil. Resmi verilere göre son 5 yılda 1.477 vatandaşımız geçim zorluğu nedeniyle canına kıymış. Eylül ayında açlık sınırı 13 bin 334 lira. Bir çalışanın hayatta kalmak için, yapması gereken en az harcama ise 17 bin 336 lira. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 43 bin liranın üstünde. Buna karşın, asgari ücret 11 bin 402 lira. Yine emeklilerin çoğunun aldığı maaş ise 7 bin 500 lira. Çalışan da, emekli de Erdoğan sayesinde açlıkla sınanıyor. Açlık, bir sonraki nesillere miras kalıyor. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, Azmeden bir Çoban Sülü’nün, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olabilmesinin yolunu açmıştı. Saray Hükümetleriyle geçen 20 yılda ise ülkemiz, evlatları ne yaparsa yapsın ana babadan kalma yokluktan kurtulamadığı, bir çürüme sürecine mahkum oldu.

EN YETENEKLİ GENÇLER KIYIDA KÖŞEDE HEBA OLUYOR

Asgari ücretli bir aile, bugün evladını üniversitede okutabilir mi? Kaç parlak gencimizin ailesi çocukları, hele de başka bir şehirde okursa masrafını karşılayabilir? Kiraya yetişilmiyor, yol parasına, faturaya yetişilmiyor, mutfak masrafına yetişilmiyor… Bu ülkenin en yetenekli gençleri, kıyıda köşede heba olup gidiyor.

PUDARCI GENÇLER LÜKS ARABALARDA LASTİK YAKIYOR

Geçtik evin dışında bir yemeği, üniversite kampüslerindeki karavana yemek ücretleri bile, bir yılda üçe katlanmış. Üniversite öğrencilerine burs veren vakıflara, verdikleri burs sayısının 10 katı kadar başvuru gelmiş. Türk Eğitim Vakfı’na gelen başvuru sayısı 100 bini aşmış. Öğrencilerin sadece gıdayla değil, kültürle, sanatla, sporla beslenmesi lazım. Ama gençlerin cebinde dışarıda arkadaşlarıyla bir çay içecek parası yok. Bunca emekle okusa bile, gençlerin insanca yaşamalarını sağlayacak bir iş bulup bulamayacağı da artık belli değil. Üniversite mezunu işsiz sayımız 1 milyon. Ama bunlar, bu milletin gençlerinin dertleri. Sarayın pudracı gençleri ise bugünlerde kaportasının her tarafına Erdoğan’ın ismi ve imzasını yazarak çakarlı arabalarla, lastik yakma videoları paylaşıyor.

ENFLASYONDA %65’LİK HEDEF BİLE ZOR

Vatandaşlarımız hem işsizliğin, hem de hayat pahalılığının altında eziliyor. Zamlar dur durak bilmiyor. Sadece son bir haftada elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, önümüzdeki aydan itibaren iğneden ipliğe her şeye yansıyacak. Enflasyon, hayat pahalılığını daha da azdıracak. İstanbul Ticaret Odası, Eylül ayı enflasyonunu açıkladı. İTO’ya göre aylık enflasyon yüzde 5,46 5,5, yıllık enflasyonda yüzde 73’ün biraz üzerinde. Yarın TÜİK’in açıklayacağı aylık enflasyon da, İTO rakamıyla tutarlı olursa bir önceki ay olduğu gibi 12 aylık enflasyon, yılın bitmesine 3 ay kala yüzde 62’ye ulaşacak. Bu gidişle, aslında hükümetin enflasyona yenildiğinin çok açık seçik bir ikrarı olan yüzde 65’lik yılsonu enflasyon hedefi bile aşılacak.

HEPİNİZ ORADAYDINIZ

Hükümetin başı, böylesine acımasız bir hayat pahalılığı sürüp giderken, emekli aylıklarına yüzde 25 zammı bile çok gördüğü, emeklilerimizle dalga geçmeye devam ediyor. Dün meclisin açılışında, yıl bitmeden emeklilere bir zam olup olmayacağı kendisine soruluyor, cevap “İnşallah, maşallah”. Emeklilerle oynamaya devam ediyor. Emekli canının çektiği bir bisküviyi bile alamadığını gözleri dolarak anlatırken emekli aylıklarına iyileştirme sorulduğunda, Saray’ın püskevitçi ortağı sorumluluğu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti çalışıyor” diye Erdoğan’a atıyor. Bu Hükümetin sürmesi için sandıkta Erdoğan’ın yanında duran diğer Cumhur ittifakı ortakları da, bu çürümenin sorumluluğundan kaçmak için mızıldanıp duruyorlar. Biri çıkıyor, “Faiz sebep değilmiş. Bu OVP milletin derdine derman olmaz” diyor. Diğeri, “Bu memur zammı yetmez, enflasyon beklentisinin üstünde olmalı” diyor. Ama siyasette kuraldır, “Nerede soyunduysanız, orada giyineceksiniz.” Bugün ortada olanlar da, “Plana sadık kaldım” deyip seçimden sonra sırra kadem basanlarda hepsi oradaydı. Hepiniz oradaydınız! Erdoğan’ın seçim öncesindeki yalanlarından da, seçim bitince yaptığı zam ve zulümden de, hepiniz müteselsilen sorumlusunuz.

“FAİZ, FAİZ” DEDİLER, FAİZDE İP KOPTU

Bu Hükümet ekonominin tüm vidalarını gevşetti. Şimdi ne yapsalar artık dikiş tutmuyor. Faiz artsa da döviz kuru ve enflasyon durmuyor. Renkli zeka küpleri gibi bir tarafı yaptık diyorlar, diğer taraftan bozuluyor. Cari fazlayla enflasyonu düşüreceklerdi, cari açık her ay rekorlar kırıyor. İhracata dayalı olarak büyüyeceklerdi, dış ticaret açığı 120 milyar dolara koşuyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Merkez Bankası’nın rezervleri toparlandı, demek ki para geliyor” diyor, net rezerv dengesinin açığı 70 milyar dolara çıkıyor. Ne söyleseler kâr etmiyor. Ülkenin dış borcu 3 yılda 70 milyar dolar arttı. Milletin bankalara borcu rekorlar kırıyor, arşa çıktı. Vatandaşların bireysel kredi ve kredi kartı borçları, bir yılda 1 trilyon lira arttı, sadece bu yılın ilk 8 ayında vatandaşın kredi ve kredi kartına ödediği faiz, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artışla 204 milyar liraya yükseldi. “Faiz, faiz” dediler, faizde sonunda ipler koptu.

İSO RAPORU ÜRETİMDE VASATLIK TUZAĞINA DÜŞTÜĞÜMÜZÜ GÖSTERİYOR

İstanbul Sanayi Odası, geçtiğimiz hafta, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nı” açıkladı. Raporun sunumunda firmaların ticari borçlarının giderek arttığı, ekonomide bir yavaşlama durumunda “Şirketler arasındaki değer zincirinde bir kırılma yaşanabileceği” uyarısında bulunuluyor. Bu sözün Türkçesi, “Hepimiz birbirimize borçluyuz. Ekonomi bir durursa, domino taşı gibi hep birlikte yıkılabiliriz!” Aynı raporda çok önemli başka ayrıntılar da var. İSO’nun raporu, Türkiye’de her alanda olduğu gibi, üretimde de “vasatlık tuzağına” hapsolduğumuzu ortaya koyuyor. Türkiye’nin en büyük 10 sanayi şirketi arasında, yarattığı katma değer bakımından, “Yüksek-teknoloji yoğunluğuna” sahip tek bir kuruluş yok. Bundan 15 yıl önce Türkiye’nin en büyük şirketi olan “orta-düşük teknolojili” şirket bugün hala daha Türkiye’nin en büyük şirketi. Teknoloji seviyesi de hala orta-düşük teknoloji. Üretimin teknolojik dönüşümünü sağlama konusunda Saray lafa gelince maşallah sırayı kimseye bırakmıyor. Devlet kurumları da “Katma değerli yüksek üretim” diye sayfalarca raporlar yazıyorlar. Ama Türkiye, sanayi üretiminde “Orta teknoloji tuzağına” takılıp kalmış durumda. Çürüme buralara da yayılıyor.

VİTRİN PARAYI BULAMAYINCA, ZAM-ZULÜM OLUP MİLLETİN ÜSTÜNE YAĞIYOR

Sanayi sektöründe teknolojik dönüşümü sağlayabilmek için eğitimden, hukuka, makroekonomik istikrardan, yenilikçi kurumların inşasına kadar çok boyutlu bir strateji gerekiyor. Bu stratejiyi oluşturacak bir vizyon, uygulayacakta bir irade gerekiyor. Seçim öncesinde altılı masa olarak, ülkeyi orta teknoloji tuzağından çıkaracak stratejiyi yazmıştık. Bari bunu kopyalasalardı. Saray Hükümeti yine her zaman olduğu gibi işin ucuzuna kaçıyor. Vitrine eskiden dolandırıcı deyip görevden aldığı Bakanı oturtuyor, İthal Merkez Bankası Başkanlarını koyuyor. Böylece dışarıdan para bulabilirim, işleri idare ederim sanıyor. Ama olmuyor. Vitrindeki isimler ise parayı bulamayınca bu sefer zam zulüm olup milletin üstüne çöküyorlar.

BU, TAAMMÜDEN İŞLENMİŞ BİR “EKONOMİK SUÇ”, “EKONOMİK KIYIM”

2018’den bu yana görülmemiş bir servet transferi, milletin gözünün içine baka baka yapıldı. İlkin şirketler kesiminin devasa döviz açık pozisyonları devletin sırtına taşındı. Bu süreçte Merkez Bankası’nın döviz rezervleri hoyratça kullanıldı. Ardından da “Faiz sebep, enflasyon netice” denerek, “Enflasyonun oldukça altında kredi faizleriyle” şirketler kesiminin finansman giderleri hafifletildi, bankalara olan borçları da azaltıldı. Şirket kârları ise rekor hızıyla arttı. Dar ve sabit gelirliler enflasyona ezilirken, şirketler ihya edildi. Özellikle Saraya yakın şirketler bu dünyada cenneti yaşadılar. Saray’ın önceki bakanı çıktı, “Bu sistemden dar gelirliler hariç, üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar” diye açıkça da söyledi. Yine bu dönemde milli gelirden emeğin aldığı pay azalırken, sermayenin aldığı pay giderek arttı. Ortada Erdoğan yönetimi tarafından millete karşı taammüden işlenmiş çok ciddi bir “ekonomik suç” hatta “ekonomik kıyım” var. Ama bakıyorum bunun sorumluluğunu kimse üstüne almıyor. Atalarımızın dediği gibi “Kabahat samur kürk olsa bile; kimse üstüne giymiyor…”

SANAYİCİNİN DE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKİYOR

Son bir sözümüz de sanayicilerimize, küresel rekabet için AR-GE ve inovasyon olmazsa olmaz. Ama İSO raporuna göre, AR-GE çalışması yapan kuruluş sayısı 5 yıl öncesinin altına düşmüş durumda. Sanayi kuruluşları satışlarının giderek daha az bir kısmını AR-GE harcamalarına ayırıyor. Hatta 2022’de ARGE harcamalarının satış gelirlerine oranı en düşük seviyesine düşmüş vaziyette. Eğer bu ülke sanayimiz küresel arenada rekabet edecekse sanayicinin de uzun dönemli perspektifle üzerine düşenleri yapması gerekiyor.

ANAYASA KONUSUNDA ÇERÇEVEMİZ BELLİ

Hakkı, hukuku, adaleti savunmak her şeyden önce bir prensip meselesidir. Yasa tanımayacaksın, anayasa tanımayacaksın, milletten bir aldığın MTV’yi, bir daha almaya kalkacaksın, Anayasa Mahkemesi de bunu onaylayacak. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri tanımayacaksın, milletin hayrına bir şey söylediğimizde bizi yurtdışındaki ortaklarına şikayet edeceksin, hakkını arayana, “Açım, açıktayım” diyene ters kelepçe vuracaksın… Sonra da sıkışınca, artık mutat olduğu üzere “Gelin, birlikte anayasa yapalım, herkes katkı sunsun” diyeceksin. Bu çağrıyı yapanların derdinin ne olduğu belli. Eğer samimiyseler, önce anayasaya, yasalara, AYM ve AİHM kararlarına uymaları lazım. Bizim anayasa konusunda başkaları gibi gizli ajandamız yok. Temel çerçevemiz, Millet İttifakı olarak hazırladığımız “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisinde” mevcut.

DÜNKÜ ÇOCUK DEĞİLİZ, SEÇİM HESAPLARININ FARKINDAYIZ

Biz Büyük Önderimiz Atatürk’ün “İki büyük eserimden biridir” dediği partiyiz. “Kimsesizlerin kimsesi” Cumhuriyetin partisiyiz. Yokluk içinde olsa dahi, birliğin gücüyle devrin egemenlerini dize getiren halkın partisiyiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunda bir asrı birkaç yıla sığdırabilen bir partiyiz. Dünkü çocuk değiliz. Bu anayasa laflarının altında nasıl bir seçim hesabı olduğunu, gayet iyi biliriz, görürüz.

KURULTAYDA DELEGENİN MİHENK TAŞINA VURULACAĞIZ

Önümüzdeki seçimin, çok kritik bir seçim olduğunun da farkındayız. İl Kongrelerimizi tamamlıyor, 4-5 Kasım’da bu süreci taçlandıracak Kurultayımıza adım adım yaklaşıyoruz. Bu süreçte etik ilkelere bağlı kalarak, Partimizin kurumsal işleyişi çerçevesinde, yapılan her tartışmadan istifade ediyor, bu tartışmalarla da güçleniyoruz. Eleştiriye kulak tıkamıyoruz, ülkenin ve partinin selameti için söylenen her sözü can kulağıyla dinliyoruz. Kurultayımızda delegelerimizin mihenk taşına vurulacağız. Delege ne derse o olacak. O kurultaydan da hep beraber kol kola çıkacağız. Sonra bu süreçte biriktirdiğimiz bütün güçle yerel seçimler için çalışacağız.

VATANDAŞI KUPON ARAZİCİLERİN İNSAFINA BIRAKAMAYIZ

Biz, “Milletimiz hizmetin en iyisine layıktır” diyoruz. Milletimizi, Habitat toplantısı kisvesi altında, tüyü bitmedik yetimin hakkıyla, parti örgütü ve milletvekillerini, Amerika gezilerine götüren belediyecilik anlayışına teslim edemeyiz. Vatandaşlarımızı, millet hizmet beklerken, çocuklar açken, ipek kumaşa baskılı tablolara binlerce lira harcayan Saray tipi itibardan tasarruf olmaz diyen belediyecilik anlayışının eline hiç bırakamayız. Milletimizi, önceki CHP’li belediye başkanlarının dar gelirlilere konut yapılsın diye aldığı yerleri, imarını artırıp parselleyerek satan kupon arazicilerin insafına terk edemeyiz. Vatandaşa hizmeti, ekmek kuyruklarını gizlemek için ekmek büfelerini kaldıran vicdansızlara emanet edemeyiz. Halkımıza illallah ettiren, Belediyeciliği keselerini doldurma yeri olarak gören, yapılmamış işleri yapılmış gibi göstererek, milletin milyonlarına çökenlerin eline bırakamayız. Bu Hükümetin bu karakuşi gidişine de bir dur demek için yerel seçimlerde milletimizle birlikte büyük bir zafer kazanacağız. Seçimleri kaybedeceğini anlayan iktidarın, bizi bölmesine, yüzde 30’la yüzde 100’ü yönetmesine izin vermeyeceğiz. Tüm büyük şehirleri kazanacağız. İl, ilçe, belde belediyeleri dahil ülkemizin her karışını, milletimizi rahat ettiren, feraha kavuşturan, sosyal demokrat belediyecilikle tanıştıracağız.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi sorularınız varsa alabilirim.

Soru- Özgür Özel, fiili olarak Grup Başkanlığına devam etmeyeceğini söyledi. Resmen bırakmamasının gerekçesi olarak grupta başka bir tartışma çıkmasını istemediğini de ifade etti. Sizin bu konuda bir yorumunuz, bir değerlendirmeniz olacak mı?

Faik ÖZTRAK- Özgür Bey, Grup Başkanlığını fiilen bıraktığını açıklamış. Kırmızı plakalı arabaya da veda ettiği söylemiş. Hayırlı olsun.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar. 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları