loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Sözcüsü Öztrak: Hazine'de de Merkez Bankası kasasında da para kalmadı

CHP Sözcüsü Öztrak: Hazine'de de Merkez Bankası kasasında da para kalmadı
Tarih: 11.08.2020 - 15:10
Kategori: Siyaset

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:
"-Son yerel seçimlerde partimizin Millet İttifakı'yla birlikte kazandığı büyükşehirlerde milletimizin yarısı yaşıyor. CHP'li belediye başkanları milletimizin yarısına hizmet veriyor. Şimdi de milletimizin derdine derman olmak için tek adam vesayet rejiminde son verip iktidar yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdüreceğiz. Zaman demokrasiden, haktan ve adaletten yana olan tüm kurumlar ve yurttaşlarımız için birlik ve beraberlik zamanıdır.
Dün Sevr paçavrasının Osmanlı hükümeti tarafından imzalanmasının 100. yıl dönümüydü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tabiriyle Sevr milletimize karşı yüz yıllardan beri hazırlanmış bir büyük suikastin son halkasıdır. Sevr varlığımıza, milli gururumuza vurulmak istenen bir hançerdir. Bu suikaste girişenlerin emelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve milletimiz tarafından boşa çıkarılmış, milletimiz Sevr'i tarihin çöp sepetine atmıştır. Bugün bazı kendini bilmezler Sevr'i yırtıp atan kahramanlara lanet okuyacak kadar cibiliyetsizleşmişlerdir. Bürokraside çöreklenen bu kadrolar hakkında saray tarafından herhangi işlem yapılmadığını aksine bu bürokratların sözlerinin saray şürekasınca teviline gidildiğini görmek bizi derinden yaralamaktadır. 
Bu bedhahlar geçmişte varı, bugün vardır yarın da olacaktır. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı gençlerimiz Atatürk'e ve cumhuriyete ilelebet sahip çıkacaklardır. 
 
-Kanuni'nin 'Borç alan emir alır' dediğini biliyorduk ama dün akşamöğrendik ki bunu söyleyen Erdoğan'mış. 
IMF borç istemiş. IMF'nin istediği borç değil taahhüttü. O da gerçekleşmedi.
Bu kişi (Erdoğan) Türkiye'nin 132 milyar dolar olan brüt dış borcunu 430 milyar dolara çıkardı.  
Ülkeyi borca batıan kibirli zat borcu verenlerden defalarca emir aldı, hakaretleri sineye çekti. Kendisine aptal olmad diyen ABD başkanını kaısına gittiğini, o mektubu mahçup çekilde kendisine teslim ettiğini ne çabul unuttu.
2008 küresel krizinden sonra ekonomideki hataların üstünü sıcak parayla örtenler ekonomimizi kırılganlaştırdı. Türkiye kendine benzeyen ekonomilerden hızla ayrıştı, en kırılgan ekonomiler arasında ilk 5'e oturdu.
Yönetimi tek kişinin iradesine bırakan ucube tek adam rejimi getirildi. Devlette liyakati bitirdi, istişareyi kaldırdı. Ekonomimiz bir avuç yandaşa hizmet eder oldu. Hukuk devleti hızla yıprandı..
TL değer kaybederken işsizlik enflasyon jhızla arttı. İş bulamayan vatandaşlarımız kendini yaktı. Saray yaptığı hataların üstünü borçlarla örtmeye çalıştı. Bekledikleri para ülkeye gelmedi bu defa ekonomimize saldırıyorlar dediler. 
Şimdi bir buhran yaşıyoruz. Hazine'de de Merkez Bankası kasasında da para kalmadı. IMF'ye borç veriyorduk diye caka satanlar IBAN'la para istediler. 
Serbestçe kullanabileceğimiz döviz rezervimiz kalmadı. MB'nin net rezervi -21,7 milyar dolar. Sadece 6 aya 58 milyar dolardan fazla döviz sattılar. 361 milyar TL aldılar. Bu 58 milyar doları yeniden kasaya koymak için 423 milyar lazım. Bu yerine koymanın maliyeti bize 62 milyar lira olacak.
Bu ucuza satılan milyarlarca dolar kime yaradı? Fazi lobilerine, bir avuç havuz müteahhidine yaradı. 
12 aylık nakit açığı 197 milyar olmuş. Bu açık cumhuriyet tarihinin rekoru.
Sarayın kibirlisinin yeniden seçilmesinnden bugüne kadar 730 günde bütçeden faiz lobilerinin cebine akıttığı para 36 milyar dolar.
Gizli saklı faiz artırmaya başladılar. 
İşsizlik milletimizi ezip geçiyor. Mayıs ayında işsizlik önceki yıla göre artmış ama nasılsa işsiz sayısı azalmış. TÜİK rakamları işsizlik faciasını artık göstermiyor. 
Gerçek işsizilik yüzde 30,6'ya ulaştı. Bu hiç görmediğimiz berbat rakamlar. 
Gençlerimiz işsiz. Üniversite mezunları işsiz. Her 4 işsizden birisi üniversite mezunu.
Her sorunun üstünü beka meselesiyle örtmeye çalışanlara sesleniyoruz gençlerin işsizliği beka meselesidir.
2018'de cumhurbaşkanlığı seçiminden önce asgari ücretli 1 aylık maaşıyla 5 çeyrek altın alıyordu şimdi 3 çeyrek altın bile alamıyor. 
Milletten alınan vergilerle yapılmış milyar dolarlık sarayda oturan kişi millete buzdolabın var sayemde diyor. Ekonomiyi eleştirenlere milletvekilleri köpekler diye hakaret ediyor. Milletin parasıyla lüks içinde yaşayan bu zevatın vatandaşla zerre miskal ilgisi yok. Salgında 5 maske dağıtamadılar. Salgında vatandaşına tatil kredisi açan tek iktidar bunlar oldu.
Vaka sayısı yeniden binin üzerine çıktı. Okul zamanı yaklaşıyor. Dün kabine toplantısından sonra okullarla ilgili bilgi almayı bekliyordu milletimiz. Sarayın kibirlisi çıktı buzdolabını, çamaşır makinesini anlatıyor. Bu aziz millet sandık gelince saray koalisyonuna yerini gösterir.
Saray güven tesis etmek istiyorsa yapması gereken başta ekonomi bakanı olmak üzere liyakatsiz kadroları görevden almaktır, güçlü bir reform pogramı açıklamalı, yeni bir bütçe getirmelidir. 
-(Muharrem İnce) Gündemimizde milletimizin çığlığı var. Milletimizi boş buzdolabı, boş tenceresi var.
-(Bazı genel başkan yardımcılıklarının kaldırılması) Daha etkili çalışmak için ortaya çıkan bir yapıdır. CHP kararlı iktidar yürüyüşünü bu kadrolarla gerçekleştirecektir. 
-Baştan beri Suriye'nin bütünlüğünü ve egemenliğini savunuyoruz. Anlaşma Suriye'nin bütünlüğünü ve egemenliğini savunuyoruz. Anlaşma Suriye'nin toprak bütünlüğüne saldırıdır. Barış Pınarı Harekatı'nı başlatıp, ABD 'mal varlığını açıklarız' deyince harekatı 1 haftada durduranların açıklama yapması gerekir. 
-(Eşi için ilan açan Pamukkale Rektörü'nün görevden alınması) Cumhurbaşkanını ekonominin başına damadını atadığı ülkede rektör eşini atmasına neden şaşırıyoruz. Balık baştan kokar. 
-Ekonomide şahlanan tek şey işsizlik. Türkiye önemli bir ekonomik buhran yaşıyoruz.
(Bahçeli'nin Akşener'e 'evine dön' çağrısı) İYİ Parti gereken cevabı vermiştir. Bize laf düşmez. 
(Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilim) Türkiye'nin kendi kıta sahanlığında her türlü adım atma hakkı vardır. Oruç Reis'İn oraya gitmesi doğrudur. Meseleleri hızlı halledebilmenin yolu Mısır'la süratle aramızı düzeltmemizden geçer."
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları