loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Çeviköz'den hakkında yürütülen karalama kampanyasına cevap geldi; 'Türkiye Cumhuriyeti, her kim olursa olsun, iktidar partisinden büyüktür'

CHP'li Çeviköz'den hakkında yürütülen karalama kampanyasına cevap geldi; 'Türkiye Cumhuriyeti, her kim olursa olsun, iktidar partisinden büyüktür'
Tarih: 28.09.2020 - 23:04
Kategori: Siyaset

CHP'li Çeviköz hakkında yürütülen karalama kampanyası nedeniyle yaptığı açıklamada; Üzücü olan, bu kampanya ile benim ve partimin Azerbaycan’ın yanında olmadığımız şeklinde yaratılan algıdır. Can Azerbaycan ile dayanışmamızı destekliyorum, destekliyoruz, sözlerimi çarpıtmak, yalnızca iddia sahipl...

CHP İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkilerden sorumlu başdanışman Ünal Çeviköz hakkında yürütülen karalama kampanyası nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

Ünal Çeviköz açıklamasında; "Dün bir televizyon kanalında naklettiğim bazı iddia ve haberler çarpıtılarak hakkımda iktidar partisi tarafından bir karalama kampanyasına dönüştürülmüş bulunmaktadır. Asıl üzücü olan, bu kampanya ile benim ve partimin Azerbaycan’ın yanında olmadığımız şeklinde yaratılan algıdır.

Elbette can Azerbaycan ile dayanışmamızı destekliyorum, destekliyoruz. Aksini hayal ve iddia etmek, sözlerimi çarpıtmak, yalnızca iddia sahiplerinin gaflet ve cehaletini ortaya koymaktadır. Devletimi çok önemli noktalarda temsil etmiş, ülkemizin menfaatlerini savunmuş ve bugün de ülkemizin kurucu partisinde siyaset yapan bir siyasetçi olarak, hakkımdaki asılsız iddiaları esefle kınıyorum.

Bizim geldiğimiz devlet terbiyesi ve yönetim geleneğinin, iktidarın şeffaflıktan uzak ve yanlış politikalarını eleştirmeyi ve onları ulusal çıkarlarımızın doğru bir savunucusu olma yoluna davet etmeyi gerektirdiğini kimse unutmasın.

Maalesef Türkiye hakkında çeşitli iddialar yazılıp çizilmekte ve ülkemizi son derece kötü bir duruma sokmaktadır.

Elbette bu Türkiye Cumhuriyeti'ne büyük bir haksızlık olur. İktidarın bu iddiaları ivedilikle açıklığa kavuşturmasını ve geçersiz kılmasını bekliyoruz.

İktidar, dış politikada attığı adımlar hakkında Gazi Meclisimizde temsil edilen siyasi partilere bilgi vermemekte ve istişare etmemektedir. İktidarın bizlerin ve kamuoyunun gözlerinden kaçırmaya çalıştığı nedir?

Muhalefet olarak dış politikada, tüm ülkeyi bağlayan, her vatandaşımıza maliyeti olan ve bize danışılmadan atılan her adımı sormak, sorgulamak bizim muhalefet olarak doğal hakkımız ve daha önemlisi, tarih önündeki sorumluluğumuzdur.

İktidar ve yandaşları, bu tür ucuz kampanyalarla, sözlerimizi çarpıtmaya çalışarak saldırsalar da, tarihin bize yüklediği bu sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.

İktidarı, Gazi Meclisimizi yok saymaktan vazgeçmeye davet ediyorum. Kendilerinin hep ortaya attığı yerlilik ve milliliğin ölçüsü budur.

Türkiye Cumhuriyeti, her kim olursa olsun, iktidar partisinden büyüktür. İktidarı bunun bilinci ve sorumluluğu içinde hareket etmeye davet ediyorum" dedi.

Öncesinde neler olmuştu?

AKP'Lİ ÖMER ÇELİK'TEN CHP'Lİ ÇEVİKÖZ'ÜN SÖZLERİNE TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı ve emekli büyükelçi Ünal Çeviköz'ün sözlerine yanıt verdi. Çeviköz'ün "Türkiye'nin Azerbaycan'a silah yardımı ve bazı söylentilere göre de bir takım milis, cihatçı grupların aktarımı varken" ifadelerine tepki gösteren Çelik, "Provokatif açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Bu açıklama Türkiye karşıtı ahlak dışı bir provokasyondur" dedi.

TÜRKİYE İLE RUSYA KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR

CHP Genel Başkan BaşDanışmanı Çeviköz, Habertürk TV'de Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını değerlendirirken, "Bunlar endişe verici gelişmeler. Bu yılda yine provokasyon olduğunu duymuştuk. Rusya'nın devreye girmesiyle yatıştırıldı bu çatışma. Bölge eski Sovyet coğrafyası olduğu için, Rusya bölge ülkeleri üzerinde etki sahibidir. En güçlü aktörün rusya olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile Azerbaycan'ın ilişkisinin Türkiye'yi de içine çekiyor. Minsk Grubu'nun atıl olduğunu biliyoruz. Bölgede Rusya ve Türkiye'nin ilgilenmeleri ve savaşı engellemeleri gerekir. Ermenistan'ın bunu niye tercih ettiği anlamak mümkün değil. Ermenistan'ın askeri yeteceği olmadığını biliyoruz. Bir yandan Türkiye'nin Azerbaycan'a silah yardımı ve bazı söylentilere göre de bir takım milis, cihatçı grupların aktarımı varken, Rusya'dan da Ermenistan'a milis ve silah yardımı yapıldığı söyleniyor. Bunlar endişe verici. Bu bizim Suriye sınırındaki terörle mücadeleye benzemez, ciddi bir savaştır. Bölgesel bir savaşa evrilirse Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirebilir. Türkiye ve Rusya barışçıl çabaları öne çıkartarak birlikte hareket etmeleri gerekir" ifadelerini kullanmıştı.


 

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com - Ajanslar

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları