loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Gürer 'Enflasyon emekliyi vurdu'

CHP'li Gürer 'Enflasyon emekliyi vurdu'
Tarih: 14.11.2022 - 21:36
Kategori: Siyaset

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesinde emekli kahvehanesinde emeklilerle bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi.

CHP İlçe Başkanı Hüseyin Toker ile emeklilerle görüşen CHP milletvekili Ö.Fethi Gürer’e dert yanan emekliler, çarşıya pazara çıkamadıklarını, kasabın önünden geçemediklerini belirterek emekli maaşının düşüklüğünden yakındılar.

Emekliler kahvehanesinin işletmecisi ise geçen yıl günde 1200 civarında çay satarken, bu yıl sattıkları çay sayısının 500-600’e kadar düştüğünü belirtti. Bir çay içen emeklinin ikinci çayı içemediğine değinen kahvehane işletmecisi, akşam 5’ten sonra ne kahvehanede ne de caddede kimsenin kalmadığından yakındı.

GÜRER, EMEKLİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarını temsilcilerinin her fırsatta, ‘emekliyi enflasyona ezdirmedik, emeklilerin durumu iyi’ gibi açıklamaları sık sık tekrarlamaya başlamasının üzerine, Ulukışla ilçesinde emekli kahvehanesini ziyaret ederek, emeklilerle bir araya geldi.

ENFLASYON BİZİ YUTTU

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan emekliler, maaşlarının çok düşük olduğunu ve geçinemediklerini söylediler. “Enflasyon bizi yuttu” diyen bir emekli, “Gelir gider dengemizi kaybettik, kendimizi de kaybettik. Kasabın önünden geçemiyoruz. Markete gidemiyoruz. Bugün 100 liraya aldığımız bir ürün bir hafta sonra 110 lira oluyor. Çocuklarımızdan, sağdan solda destek alarak geçinmeye çalışıyoruz” dedi.

2 TON KÖMÜR 14 BİN LİRA

Bu yıl aldığı 2 ton kışlık kömür için 14 bin lira ödediğini anlatan başka bir emekli ise artık çayı, ekmeği veresiye almaya başladıklarını, çünkü kömüre verdikleri paradan sonra sıkıntılı bir süreç yaşadıkları için veresiye ile yaşam sürdürdüklerimi dile getirdi.

EMEKLİ ÇAY BİLE İÇEMİYOR

Geçen sene 1 buçuk lira olan ekmeğin bu yıl 3 buçuk liraya çıktığını anımsatan bir başka emekli ise “Eskiden 5 kişi 5 ekmek yerken şimdi 5 kişi ancak 1 ekmek yiyor. Bu ülkede her türlü yoksulluk var. Bir de çıkmışlar utanmadan yoksulluk yok diye yalan söylüyorlar. Ekmek bir tarafa vatandaş bir bardak çay bile içemiyor” dedi. Pazardan istedikleri ürünü alamadıklarını söyleyen emekli de sebze, meyve, et, tavuk gibi ürünlere hasret kaldıklarını, 4 kişilik bir ailenin bir haftalık Pazar masrafının 800 lirayı geçtiğini, pazarda en ucuz ürünün kilosunun ise 30 liraya ulaştığını anlattı. Bir emekli bir evde 5 kişi beş ekmek yerken beş kişi bir ekmek yer duruma düşürüldük.Sağlıklı beslenemiyoruz” diye dert yandı.

BU DURUMA GETİRENLER UTANSIN

Eskiden emekli maaşının asgari ücretin 2 buçuk katı olduğunu anımsatan başka bir emekli ise şimdi ise çok sayıda emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını, bu durumun ülkeye yönetenlerin ayıbı olduğunu ifade etti.

KAHVEHANEDE ÇAY SATIŞLARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Emekliler kahvehanesinin işletmecisi ise akşam 5’ten sonra kahvehanede kimsenin kalmadığını, caddelerde bile kimseye rastlanamadığını belirterek, “bir bardak çay içen ikinciyi içemiyor. Geçen sene günlük 1200 çay satarken bu sene sattığımız çay sayısı 500- 600’e düştü. Bazen 300 çay bile satamıyoruz. Geçen ay gelen elektrik faturası ile bu ay gelen elektrik faturası arasında yüzde 50 fark var. Evimize 60 lira olarak gelen elektrik faturası şimdi 380 liraya çıktı. Dükkanda, Dolap çalışırken 1700 lira elektrik faturası geliyordu, şimdi dolap çalışmadığı halde 2100 lira geliyor. Elektrik desteği falan da yok” diye konuştu.

OKEYDE YANCI DA AZALDI

Eskiden oyun oynanan masanın etrafında ‘yancı’ tabir edilen ve içtikleri çay parası masada oyun oynayanlar tarafından ödenen izleyicilerin de artık masanın etrafına oturamadığına dikkat çeken kahvehane işletmecisi, “Çünkü bir bardak çay 3 lira. 4 kişi oyun 2 el oyun oynasa 1 kişi de izlese 30 lira para ediyor” şeklinde konuştu.

AKP, TÜM TEKLİFLERİMİZİ REDDETTİ

Emeklilerin sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise en düşük emekli maaşının 3 bin lira olduğuna dikkat çekerek, “ 2008’de yüzde 70 olan emekli aylığı bağlama oranı AKP tarafından yüzde 30’a düşürüldü. Bu uygulama olmasaydı, en düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerinde olurdu. Bu konuda kanun teklifleri verdik. Emekli için Kira yardımı,yakacak yardımı için kanun teklifi verdik. bayram ikramiyelerinin asgari ücret kadar olması, sosyal yardımların artırılması gibi konularda kanun teklifleri verdik ama AKP iktidarı önerilerimize kulak tıkadı.Mutlaka intibak düzenlemesi sağlanıp emekli maaşları iyileştirilmelidir” diye konuştu.

HANİ EMEKLİ ENFLASYONA EZDİRİLMİYORDU?

Gürer, “AKP iktidarı emekliyi enflasyona ezdirmediğini iddia ediyor ama durum öyle değil. Pazarda istediğini alamıyor, sebze alamıyor, meyve alamıyor. Emekli ‘Pazar alışverişini unuttuk’ diyor. Gördüğüm kadarıyla 5 kişi 5 ekmek yerken şimdi 5 kişi 1 ekmekle yetinmek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları