loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Karabat, Faiz lobisine çalışan AKP, faizlere zam yaptı!

CHP'li Karabat, Faiz lobisine çalışan AKP, faizlere zam yaptı!
Tarih: 21.07.2022 - 14:30
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat: Vergi, SGK ve diğer kamu borçlarına uygulanacak aylık gecikme faizi %56 zamla %1,6’dan, %2,5’e yükseltildi. %15 olan tecil faiz oranı da yıllık %24’e yükseltildi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat; Faiz lobisine çalışan AKP, faizlere zam yaptı. Vergi, SGK ve diğer kamu borçlarına uygulanacak aylık gecikme faizi %56 zamla %1,6’dan, %2,5’e yükseltildi. %15 olan tecil faiz oranı da yıllık %24’e yükseltildi.

Son bir yılda merkezi yönetim borç stoku 1,4 trilyon liralık artışla 3,4 trilyon liraya yükselirken, iç borç için ödenecek faizler enflasyonla birlikte kontrolden çıktı ve 2,2 trilyon liraya ulaştı. Ödenecek faiz, ana parayı çoktan geçti!

Bu tablonun en önemli sebebi enflasyon. Hükümet, enflasyonu kontrol edemediği sürece Türkiye’nin ödediği faiz katlanarak artacak. Faiz borcu büyüdükçe de bütçe iyice kontrolden çıkıyor.

1 trilyon liralık ek bütçe bile birkaç aya kadük kalacaktır. O yüzden AKP tasarruf ve reform yapmak yerine, iğneden ipliğe zam yapmaya devam edecektir.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları