loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Türabi Kayan; Savunma sisteminiz olmadan TürkAkım gaz boru hattını nasıl koruyacaksınız?

CHP'li Türabi Kayan; Savunma sisteminiz olmadan TürkAkım gaz boru hattını nasıl koruyacaksınız?
Tarih: 24.11.2022 - 16:39
Kategori: Siyaset

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'e hiçbir savunma sistemi olmayan TürkAkım Gaz Boru Hattını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'e hiçbir savunma sistemi olmayan TürkAkım Gaz Boru Hattını sordu.

CHP'li Türabi Kayan;

"Olası; Batı (NATO), Rusya savaşında (3.Dünya Savaşı) kullanılması muhtemel füze saldırıları sonucunda, TürkAkım Gaz Boru Hattı isabet alırsa Trakya ve İstanbul cehenneme dönecektir. Savunma sisteminiz olmadan bu boru hattını nasıl koruyacaksınız?"

TürkAkım Gaz boru hattı; her biri yıllık 15,75 milyar metreküp olmak üzere iki hattan oluşan yıllık maksimum 31,5 milyar metreküp teknik tasarım kapasitesine sahip, Rusya Federasyonu’nda Anapa’dan başlayan Karadeniz’den Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz kıyısındaki alım terminali olan Kıyıköy’den başlayıp, Trakya’yı (Yıldız Dağları’nı) bir uçtan bir uca geçip, Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi Malkoçlar Köyü’nden Bulgaristan’a giren, diğer bir kolu da Kıyıköy’den Yıldız (Istranca) Dağları’nı geçerek, Trakya Ovası’nı aşıp Korudağı üzerinden Saroz Körfezi’nde bulunan “Gemi Tanker Yükleme Terminali”ne ulaşan “Gaz Boru Hattı”dır.

Ancak; bu önemli proje her türlü olası saldırılara karşı savunmasız bir durumdadır. Hâlihazırda devam etmekte olan Rusya-Ukrayna savaşında sabote edilmeyeceğinin veya terör grupları tarafından saldırıya uğrama yacağının bir garantisi yoktur.

TürkAkım Gaz boru hattının geçiş güzergâhında yaşamakta olan Vatandaşlarımız bu durum nedeni ile son derece endişelidir.

Bu bağlamda;

1- Bu kadar büyük ve önemli bir enerji hattının korumadan yoksun bırakılmasının gerekçeleri nelerdir?

2- TürkAkım Gaz boru hattını korumaya almak için savunma sistemi kurmayı düşünüyor musunuz?

3- Olası; Batı (NATO), Rusya savaşında (3.Dünya Savaşı) kullanılması muhtemel füze saldırıları sonucunda, TürkAkım Gaz Boru Hattı isabet alırsa Trakya ve İstanbul cehenneme dönecektir. Savunma sisteminiz olmadan bu boru hattını nasıl koruyacaksınız?

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları