loading
close
SON DAKİKALAR

Çin, patent başvurusu sayısında ilk kez ABD’nin önüne geçti

Çin, patent başvurusu sayısında ilk kez ABD’nin önüne geçti
Tarih: 08.04.2020 - 12:53
Kategori: Bilim

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (Wipo) göre, 2019 yılında yeni patent başvurularının yarıdan fazlası Asya ülkelerinde geldi.

Çin, ilk kez patent başvuruları sayısında ABD’nin önünde yer aldı. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (Wipo), 7 Nisan 2020 Salı günü, geçen Çin’in, 59 bin patent başvurusu ile ABD’yi geçti. ABD’nin geçen yılki başvuru sayısı ise 68 bin oldu.
 
ABD, 1978’den bu yana daima sıralamanın başında yer alıyordu. Dünya Fikri Mülkiye Örgütü Genel Direktörü Francis Gurry Cenevre’de yaptığı açıklamada, Çin’in bu hızlı yükselişinin, inovasyon ağırlık merkezinin Doğu'ya kaymasının bir göstergesi olduğunu belirtti.
 
Wipo’nun verilerine göre, patent başvurularının yarıdan fazlası Asya kaynaklı. Almanya, 19 bin 350 başvuru ile Çin, ABD ve Japonya'nın arkasından dördüncü sırada bulunuyor. Çok sayıda başvuru yapmakla birlikte Almanya ve Hollanda gibi ülkeler, listede belirgin bir gerileme yaşıyor. Bu arada Türkiye, yüzde 46 kadar bir artışla, patent başvurusu alanında ilk kez en fazla başvuru sahibi 15 ülke arasına girdi.
 
Teknoloji alanında 4 bin 440 başvuru ile Huawei ilk sırada yer aldı
 
Teknoloji alanlarına göre yapılan bir sınıflandırma, en çok başvurunun bilgisayar teknolojisi dalında yapıldığını gösteriyor. Onu dijital iletişim ve elektro-makine alanı izliyor. Firmalara bakıldığında, 2019 yılını 4 bin 440 patent başvurusu ile Huawei’nin domine ettiği saptanıyor. Mitsubishi, Samsung ve Qualcomm onu izliyor. İlk 10 firma arasındaki tek Alman firması 1.700 başvuru ile dokuzuncu sıraya yerleşen Bosch… 
 
Patent başvuruları yeni tür ürünler veya sorunlara yeni teknik çözümler için değerlendiriliyor. Buluş sahibi ancak patent başvurusundan sonra buluşunun ürününü ticari olarak toplayabiliyor. Wipo verilerine göre fikri mülkiyet koruması, kural olarak, 20 yıl boyunca geçerli. 
 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları