loading
close
SON DAKİKALAR

CNN TÜRK'te filtresiz termik santrallere 'maliyet hesabı'yla savunma!

CNN TÜRK'te filtresiz termik santrallere 'maliyet hesabı'yla savunma!
Tarih: 29.11.2019 - 11:06
Kategori: Medya

CNN Türk'te yayınlanan "Günün Ekonomisi" programında sunucu Beste Uyanık, termik santrale filtre takılmamasını maliyet hesabıyla savundu.

15 termik santralin baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha faaliyet göstermesi için hazırlanan kanun teklifi TBMM'de AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmişti. 

Halk sağlığı için tehlike yaratan karar için MHP'li doktor vekil Prof. Dr. Sefer Aycan, daha önce “Ben halk sağlığı uzmanıyım. Termik santraller 1 dakika bile filtresiz çalışmamalı. Bu akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi. Meclis'te son ana kadar mücadele edeceğim” demiş, TBMM'deki oylamada filtresiz termik santrallere kabul oyu vermişti.

Günlerdir tartışılan konuyla ilgili CNN TÜRK'te 'Günün Ekonomisi' isimli programda halk sağlığı görmezden gelinerek 'maliyet' hesabı yapıldı.

Programın sunucusu Beste Uyanık, "Santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse... Yatağan'daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak" dedi.

Uyanık'ın hesabı tepki çekti.

Sosyal medya kullanıcılarının tepkilerinden bazıları şöyle:


Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları