loading
close
SON DAKİKALAR

Davutoğlu: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 300 yıllık devlet kurumlarının içi boşaltıldı

Davutoğlu: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 300 yıllık devlet kurumlarının içi boşaltıldı
Tarih: 22.09.2020 - 15:43
Kategori: Siyaset

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, kuruluşunda yer aldığı daha sonra ihraç edildiği AKP’yi ve Erdoğan’ı hedef alarak “Biz çay dağıtmak için miting yapmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 300 yıllık devlet kurumlarının içi boşaltıldı” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde basın mensuplarıyla bir toplantı düzenledi. Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptığı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı, hem izlenen dış politika, hem de demokrasi, özgürlükler ve haklar üzerinden sert eleştirdi. Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Siyasi partiler boşlukta doğmaz. Bir grup insan ‘Artık vakti geldi’ diye siyasi parti kurmaz. Uluslararası, küresel ve ulusal konjonktür; siyasi partinin çıkmasını zorluyorsa, o siyasi parti çıkar, ne kadar engellenirse engellensin yaşar, iktidara da gelir. II. Dünya Savaşı sonrası kurulan Demokrat Parti, 12 Eylül döneminde kurulan ANAP…
  • Merkez sağ partiler ya uluslararası konjonktür gereği, DP gibi, ya da partinin kendi iç dinamikleri, tek kişiye bağlı bir parti gibi kuruldular. Bu kişi ayrılınca da partinin çöküşü başlar. Özal ayrılınca ANAP dağıldı.
  • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Bâb-ı Âli’nin kuruluşundan bu yana geçen 300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı. Doğru uygulansaydı belki böyle olmazdı.
  • Ancak çok kötü uygulanıyor mevcut sistem. Psikolojik olarak yeni bir sese ihtiyaç var. Yasaklara karşı net bir tavra ihtiyaç var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı yeni bir alternatif kurmaya ihtiyaç var. Ekonomik olarak olağanüstü bir fakirleşme var. Biz vatandaşın sesi olacağız.

AKP’yi bölme iddiaları

  • Allah aşkına, benim başbakanlığımda AK Parti’nin aldığı oy 49.5’tu. Biz bıraktığımızda oyu zaten yüzde 407a inmişti. Yüzde 13-14’lük bir kesim ayrılmıştı. “Parti kuramazlar” dediler, kurduk. “Ankara’da kursalar da Anadolu’da örgütlenemezler” dediler, 70 ilde kurduk, 43 ilde kongremizi yaptık. Büyük kongremizi de Ekim sonu, Kasım başı gibi yapacağız.
  • Bunu yaparken çok büyük baskılarla karşı karşıya kaldık. Yok sayıldık. İl başkanı olacaklara baskılar yapıldı. Ama bugün Türkiye’de bir Gelecek Partisi realitesi var. Geçen sene bu yoktu.

İttifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi

  • Birini cumhurbaşkanı yapmak için parti kurmadık. Mesele bazlı işbirliği yapabiliriz. Ancak ittifaktan bahsetmek için önce seçime girme ehliyetine sahip olmanız lazım. Ama şunu net olarak söyleyebilirim; Gelecek Partisi’nin kendi cumhurbaşkanı aday olacak.
  • Ana hedefimiz tek başına iktidarın yollarını döşemektir. Tek başına iktidar olmayı hedefledikten sonra, siyasi gerçeklikler sizi şu ya da bu ilişkiler içine girmeyi zorlarsa, onu da o şartlar altında ele alırınız.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları