loading
close
SON DAKİKALAR

Demirtaş hakkında yeni dava

Demirtaş hakkında yeni dava
Tarih: 24.09.2020 - 09:58
Kategori: Gündem

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı "terör örgütüne" hedef göstermek suçlamasıyla yeni bir dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "tehdit, terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek" suçlamasıyla dava açtı. İddianamede Demirtaş'ın Twitter hesabından paylaşılan savunmasında kullandığı ifadelerle Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı "tehdit ettiği ve terör örgütü üyelerine hedef gösterdiği" iddia edildi. Savcılık, Demirtaş hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istedi.

İddianamede AİHM uygulamalarında ifadenin içeriğinde şiddet çağrısı, nefret söylemi, ifade sahibinin terörle ilgisi, tanınmışlık düzeyi, toplumu etkileme gücü, ifadede kullanılan aracın etki ve yayılma niteliği, ifadede kullanılan yöntemin etkinliği ve geniş kitlelere ulaşma yeteneğinin dikkate alınması gerektiği vurgusu yapıldı.

Demirtaş'ın eyleminin bir savunma metni içerisinde dahi olsa, terörle mücadelede etkin görev yapmakta olan kamu görevlisinin kimlik bilgilerini paylaşarak kamu görevlisini örgüt mensuplarına hedef gösterme amacı taşıdığı belirtilen iddianamede, paylaşımın Yüksel Kocaman'ı tehdit niteliği gösterdiği savunuldu.

Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, sosyal medya hesabından yaptığı açıkalmada, "Demirtaş’ın bütün siyasi faaliyeleri dava konusu yapıldı. Yetmedi. Bu kez, açılan davalar kapsamında yapılan savunmaları nedeniyle dava açıyorlar. Kısmetse, savunmaları nedeniyle açılan bu davalarda yapılacak savunmalarına da dava bekliyoruz" dedi.

Karaman, Demirtaş'ın 'suç sayılan' savunmasına ilişkin tweetleri paylaştı.


Kaynak : DW Türkçe-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları