loading
close
SON DAKİKALAR

'Depreme dayanıksız' denilerek kapatılan hastaneyi özel okula kiralamışlar

'Depreme dayanıksız' denilerek kapatılan hastaneyi özel okula kiralamışlar
Tarih: 25.03.2020 - 16:30
Kategori: Gündem

Bursa'da, “depreme dayanıksız” denilerek kapatılan Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin özel bir okula kiraya verildiği ortaya çıktı.

Bursa'da, “depreme dayanıksız” denilerek kapatılan Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin özel bir okula kiraya verildiği ortaya çıktı.

Bursa'da, “depreme dayanıksız” denilerek kapatılan Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin özel bir okula kiraya verildiği ortaya çıktı. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, "'Depreme dayanıksız' denilerek kapatılan Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin yeniden inşa edilerek yine sağlık alanında hizmet vereceği söylenmişti. Hastanenin bir özel okula 10 yıllığına kiraya verildiğini öğrendik. Bu bir skandal" dedi.

Bursa'nın yanı sıra Marmara Bölgesinden birçok hastaya hizmet veren Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Şehir Hastanesi'nin açılması üzerine kapatılmıştı.

Bursa Bakış'ın haberine göre, AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ve dönemin İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, "binası depreme dayanıksız" denilerek kapatılan Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin, yeniden inşa edilerek önümüzdeki dönemde yine sağlık alanında hizmet vereceğini söylemişti.

Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin yeniden inşa edilerek önümüzdeki dönemde yine sağlık alanında hizmet vermesini beklerken, hastane binasının 10 yıllığına bir özel okula tahsis edilmesi tartışma yarattı.

KİRAYA VEREN KİM

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, mülkü Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazide Verem Savaş Derneği tarafından yapılarak kullanım hakkı devralınan binanın 1999'da ilk 10 yılı bedelsiz, sonraki yıllarda da sembolik bir kira karşılığında Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne kiralandığını hatırlatarak, “Bu hastaneyi depreme karşı dayanıksız diye kapattılar. Hastaları da Şehir Hastanesi'ne yönlendirdiler. Bursa kent merkezindeki sağlık hizmetlerinde sıkıntı var” dedi.

CHP’li Karaca, tesisin okul değil de hastane olarak kullanılması gerektiğini hatırlatırken “Kapatılan hastanenin binası depreme dayanıksız olsa, özel okula verilmezdi. Nitekim yıkılmış değil. Karot testi yapılmış, mimari uygulamalara gidilmiş. Yani depreme dayanıksızlık gerekçesi tamamen lafta kaldı. Okul olarak faaliyete açılmak üzere ve özel okul orada kayıtlara da başlamış durumda. Bursa halkı yanıltıldı, Bursa sağlık alanındaki bir binasını daha kaybetti. Oysa burası yine sağlık tesisi olarak kalmalıydı. Şu sıralar çok ihtiyacımız olabilecek, koronavirüs pozitif hastalar için hastane olarak da kullanılabilirdi" ifadelerini kullandı.

Konuyu Verem Savaş Derneği yöneticilerine sorduğunu belirten Karaca, "Hastane kapandıktan sonra biz binayı Büyükşehir Belediyesi'ne devredecektik, görüşmeler yapıldı. Henüz imza atılmadı, devir yok, binanın kullanım hakkı halen daha derneğimize ait, cevabını aldık. Bu binayı okula kim kiraladı, Verem Savaş Derneği mi, Büyükşehir Belediyesi mi” cevabını aldığını ifade etti.

ALİNUR AKTAŞ BU SORULARA CEVAP VERMELİ

Tesisin, Verem Savaş Derneği ya da Bursa Büyükşehir Belediyesi dışında bir kurum tarafından kiraya verilemeyeceğini belirten CHP’li Karaca, AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediyenin bu konuda bir tasarrufu olup olmadığına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmesini talep etti.

Karaca, Bursa kamuoyunun şu soruların cevabını öğrenme hakkı olduğunu kaydederek, Verem Savaş Derneği ve Büyükşehir Belediyesi’ne şu soruları yöneltti:

1) Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi blokunun bulunduğu arazi Bursa Büyükşehir Belediyesine mi aittir? Bu arazinin kullanım hakkı Verem Savaş Derneği'ne verilmiş midir?

2) Büyükşehir Belediyesi ile Verem Savaş Derneği ile yapılan sözleşmenin süresi dolmuş mudur? Sözleşme halen yürürlükte midir?

3) Verem Savaş Derneği ile yapılan sözleşme, binanın üçüncü kişilere kiraya verilebilmesine izin vermekte midir?

4) Hastane binasının özel okul işleten şirkete kim tarafından kiralanmıştır?

5) İmar planında sağlık tesisi olarak görülen yere nasıl ruhsat alınması (ya da verilmesi) düşünülüyor? Ruhsatsız binada özel okul açılabilir mi?

6) Kent merkezindeki hastanelerin kapatılması nedeniyle Bursa'da sağlık hizmetlerine erişim zorluğu yaşanmaktadır. Bursalılar bu sorunların aşılmasını beklerken, sağlık hizmeti koşuluyla Verem Savaş Derneği'ne tahsis edilmiş bir alanın sağlık hizmetinden çıkarılarak bir eğitim şirketine ve özel okula devri ile ne amaçlanmıştır?

7) Hastane kapatılırken, kamuoyuna binanın depreme dayanıksız olduğu açıklanmıştı. Karot testinde "dayanıksızlık" iddiası doğrulanmış mıdır? Doğrulanmadı ise Bursa kamuoyunun yanıltılmış olmasına gönlünüz razı oldu mu?

8) Hastane binasının özel okul işleten şirkete 10 yıllığına ve aylık 50 bin lira kira bedeliyle verildiği bilgisi doğru mudur? Verem Savaş Derneği ticari bir işletme midir? Derneğin işletme hakkına sahip olduğu başka binaları varsa, bunları da örneğin AVM yapmayı düşünmekte midir?

9) Amacı toplum sağlığını korumak olan Verem Savaş Derneği yöneticileri, sağlık tesisi olarak kullanımına devam edilebilecek bir binayı ticari alana çevirmeyi, Bursa halkına bir sağlık tesisi alanı kaybettirmeyi ne tür bir yönetim becerisi olarak görmektedirler?

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları