loading
close
SON DAKİKALAR

Depresyon ilaçları düşmeye yol açıyor

Depresyon ilaçları düşmeye yol açıyor
Tarih: 11.02.2012 - 20:38
Kategori: Sağlık, Yaşam

Bakımevlerinde antidepresan tedavisi uygulanan ve bunama geçiren yaşlılarda düşme eğilimi artıyor

"British Journal of Clinical Pharmacology" adlı dergide yayımlanan makalede, bunama geçiren yaşlıların depresyona da yakalandıkları ve kendilerine sıklıkla SSRI grubu altında toplanan serotonin artırıcı ilaçlar verildiği kaydedildi.
Makalede, bu yaşlılarda düşme olaylarına üç kat daha fazla rastlandığı belirtildi.

Alzheimer Derneği, depresyon geçiren bunama hastalarına, başka tedaviler uygulanabilmesi için daha fazla araştırma yapılmasını istedi.

Eski tür antidepresan kullanımında düşme olasılıklarının arttığı öteden beri biliniyor. Bu tip ilaçlar baş dönmesi ve sendeleme gibi yan etkiler yaratabiliyor.

SSRI türü ilaçların bu sorunu azaltabileceği tahmin ediliyordu ancak Hollanda'nın Roterdam kentindeki Erasmus Üniversitesi'nde yapılan araştırma beklentilerin aksinde sonuçları ortaya koydu.

Araştırma ekibinde yer alan Doktor Carolyn Sterke, iki yıl süresince söz konusu ilaçları her gün kullanan hastaların 248 kez düştüğünü belirtti.

Yaş ortalaması 82 olan hastalardan 152'sinin 683 düşme vakası yaşadığı tespit edildi. Düşmelerin 220'sinde kemik kırılması gibi ciddi hasarlar yaşanırken, bir hasta düşme sonrası hayatını kaybetti.

SSRI ilaçlarını kullanan hastaların ise üç kat daha fazla düşme vakası yaşadıkları ortaya çıktı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları