loading
close
SON DAKİKALAR

DEVA Partisi ÖTV zamlarını yargıya taşıyor

DEVA Partisi ÖTV zamlarını yargıya taşıyor
Tarih: 17.07.2023 - 18:03
Kategori: Siyaset

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, partisinin akaryakıttaki ÖTV’yi artıran Cumhurbaşkanı Kararı’nı yarın Danıştay’a taşıyacağını duyurdu.

Ayrıca Sabah, Yeni Şafak, Posta, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin ilk sayfalarını gösteren Şahin, zam haberlerinin yer almamasına ve zamların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulmamasına tepki gösterdi.

Partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan Şahin, “İktidarın ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik sıkıntılarla ilgili hiçbir hazırlığının olmadığını görüyoruz. Sadece rastgele adımlar var. Para bitti; Merkez Bankasına dön ‘Para bas’. Bütçe tutmuyor; ‘Vergi sal’… İktidarın ekonomi politikası tümüyle vergi ve zamlara dayanmış durumda. Maliye politikası tarafında tasarrufa yönelik hiçbir adım yok” dedi.

‘Cumhurbaşkanı, Anayasaya aykırı bir yetki kullanıyor’

Şahin, akaryakıttan alınan ÖTV’nin Cumhurbaşkanı Kararı’yla toplamda 6 lira artırılmasını “Bu, mevcut ÖTV’nin 3 katına çıkması demektir. Bu ölçüsüz artış iğneden ipliğe tüm fiyatları etkileyecek, dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılacaktır” diye eleştirdi.

DEVA Partisi’nin akaryakıttan alınan ÖTV’deki artışı Danıştay’a taşıyacağını duyuran Şahin, “Akaryakıt ÖTV’sindeki artışla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için yarın Danıştay’a dilekçemizi vereceğiz. Çünkü Cumhurbaşkanı açıkça Anayasa'ya aykırı bir yetki kullanıyor. Anayasa’nın 73. maddesinin 3. fıkrası ‘Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır’ dedikten sonra 73. maddesinin 4. fıkrası ‘Kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapma yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir’ demiştir. Anayasanın açık amir hükmünden anlaşılacağı üzere Cumhurbaşkanı, maktu olarak belirlenen vergi türlerinde artırım yapamayacak; şayet vergiyi ihdas eden kanun, oransal olarak yukarı aşağı sınırlar belirlemiş ve bu sınırlar içerisinde yürütmeye değişiklik yapma yetkisi vermişse bu durumda Cumhurbaşkanı kararıyla kanuna uygun olarak değişiklik yapılabilecektir. Oransal olarak artışın fahiş bir biçimde yüksek olması yönüyle de ‘vergi yükünün adaletli ve dengeli’ yapılması zorunluluğu itibarıyla da ölçülülük ilkesi açısından açıkça Anayasaya aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Zamları görmeyen medyaya tepki

Öte yandan Şahin’in gündeminde akaryakıt ve doğalgaza ÖTV zammını görmeyen ve sayfanın alt köşelerde haberleştiren iktidara yakın basın kuruluşları da vardı.

Sabah, Yeni Şafak, Posta, Hürriyet ve Milliyet gazetelerini gösteren Şahin şöyle devam etti:

“Ülkede olgularla uğraşan ne medya ne de iktidar var. Tamamen algıyla ülke yönetmek gibi bir durum içindeler. Sabah, ana sayfasında her şeye yer vermiş ama 85 milyonu ilgilendiren zamlarla alakalı en küçük bir habere dahi dokunmamış. Yeni Şafak’ın ilk sayfasında da bu zamlarla alakalı en küçük haber söz konusu değil.

‘Hürriyet’te Burcu Esmersoy’un düğün haberinin üçte biri oranında yer bulmuş’

“Bizlerin ödediği vergiyle alınan Posta, Hürriyet, Milliyet… Posta’da en ufak bir zam haberi söz konusu değil. Bir dönemlerin saygın gazetesi olarak adlandırılan Milliyet’te şuracıkta bir haber… Bu medya gruplarının kendine göre lokomotifi sayılan, ödediğimiz vergilerle Ziraat Bankası’ndan kredilerle alınan Hürriyet’te, ‘Doğal gazda ÖTV arttı’ haberi, değerli Burcu Esmersoy’un düğün haberinin üçte biri oranında ana sayfada yer bulmuş. ‘85 milyonun evlatları’ manşetiyle çıkıyor ama 85 milyonu yakan zam haberlerini görmezlikten geliyor.”

‘Acı tablonun en bariz göstergesi’

Şahin ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi yaptığı basın toplantısına katılan gazetecilerin zamları sormamasını da “Tam bir ibret vesikası. Söz alan Habertürk, TRT, CNN Türk ve A Haber temsilcilerinin Sayın Erdoğan’a soru sorarken cumhuriyet tarihimizin en büyük zamlarının yapıldığı günün ertesinde ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi sorular sorması ve Türkiye’nin canını yakan MTV, akaryakıt zamları, doğal gaz zamları ile A’dan Z’ye her şeye gelen zamların hiçbir şekilde gündem yapılmaması ülkemizin içinde bulunduğu acı tablonun maalesef en bariz göstergesi olmuştur” sözleriyle değerlendirdi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları