loading
close
SON DAKİKALAR

Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Parlamentosu'na yaptırım tepkisi: 'Reddediyoruz'

Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Parlamentosu'na yaptırım tepkisi: 'Reddediyoruz'
Tarih: 27.11.2020 - 10:37
Kategori: Gündem

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kapalı olan Maraş'ın bir kısmının açılmasına ilişkin Türkiye'ye yaptırım çağrısına tepki gösterdi.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın bir kısmını açma kararının Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm getirme olanaklarına zarar verdiği uyarısında bulundu, Avrupa Konseyi'ni, Türkiye'ye 'yasa dışı olarak tanımladığı faaliyetleri yüzünden' yaptırım uygulamaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'na tepki gösteren bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, "Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun (26 Kasım'da) ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz. Bu konuda KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayı bütünüyle destekliyoruz" denildi.

Bakanlığın açıklmasının devamı şöyle:
"GKRY’nin dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, AP’nin Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu yaklaşım ve zihniyeti muhafaza etmeleri halinde AB organlarının Kıbrıs meselesinin çözümüne yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir.

Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs sorunuyla rehin alınması ne AB’nin genel çıkarlarına, ne Kıbrıs sorununun çözümüne, ne de komşuluk ilişkilerinin iyileştirilmesine hizmet etmektedir.

AP’yi ve AB'yi Kıbrıs Adası’ndaki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkının varlığını dikkate almaya ve AB’nin Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs Türklerine verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet ediyoruz.

Türkiye, hem kendi, hem Kıbrıs Türklerinin haklarını, hiçbir tehdit ve şantaja boyun eğmeden kararlılıkla korumaya devam edecek, aynı zamanda diyalog ve müzakere çabalarını sürdürecektir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları