loading
close
SON DAKİKALAR

DİSK Genel İş: Ağrı Belediyesi yönetimi COVİD-19’dan daha tehlikeli

DİSK Genel İş: Ağrı Belediyesi yönetimi COVİD-19’dan daha tehlikeli
Tarih: 11.05.2020 - 16:53
Kategori: Sendika

DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Ağrı Belediyesi yönetiminin sendika üyelerinin Hak İş'e bağlı Hizmet İş'e geçmeleri yönünde baskı ve tehditlere maruz kaldığını açıkladı.

DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Savcı Sayan'ın başkanlığını yaptığı Ağrı Belediye yönetiminin işçilerin Hizmet-İş sendikasına geçmesi için baskı yürüttüğünü söyledi.

Sendikadan yapılan açıklamada, "Tüm insanlığın, devletlerin ve kamu yönetimlerinin küresel tehdit haline dönüşen salgına karşı mücadeleye kilitlendiği koşulları işçileri işsizlikle ve açlıkla tehdit ederek sendika değiştirmeye zorlamak ancak namertlere özgü bir davranıştır, insanlık dışı bir tavırdır" denilerek konunun yargıya taşınacağı belirtildi.

DİSK Genel İş'ten yapılan açıklama şöyle:

"Ağrı Belediye yönetimi yetkili sendika olduğumuz belediye işyerinde çalışan üyelerimize karşı günlerdir bir saldırı yürütmektedir. Saldırı üyelerimizin sendikalarını değiştirmeye dönük olup son günlerde üyelerimize işten atma tehdidi ve sendika değiştirmeyenlere şantaj yapmaya kadar vardırılmıştır.

Belediye yönetimi COVİD-19 salgını koşullarında sendikamızın Ağrı Şube yönetiminin toplantı yapma ve üyelerimize sahip çıkmasının sağlık nedenleriyle kısıtlandığı koşulları fırsat bilip üyelerimizi tehdit etmeye başlamıştır.

İlk başta bu nedenle, Ağrı Belediyesi yönetimini COVİD-19’tan daha tehlikeli olarak ilan ediyoruz.

Belediyenin yürüttüğü baskı, tehdit ve şantaj belediyeyi yönetenlerin aynı zamanda mert insanlar olmadığını da göstermektedir. Tüm insanlığın, devletlerin ve kamu yönetimlerinin küresel tehdit haline dönüşen salgına karşı mücadeleye kilitlendiği koşulları işçileri işsizlikle ve açlıkla tehdit ederek sendika değiştirmeye zorlamak ancak namertlere özgü bir davranıştır, insanlık dışı bir tavırdır.

Bu nedenle de Ağrı Belediye yönetimi COVİD-19’dan daha tehlikelidir.

Ağrı Belediye Yönetimi yürüttüğü bu baskı politikasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin altına imza koyduğu evrensel sendikal hakları, Anayasa’yı ve kanunları hiçe sayarak ağır bir sendikal hak ihlaline imza atmaktadır. Bu tüm dünyada sendikal hak ihlalidir ve bu koşulları fırsat sayan kamu yönetimleri insan haklarını da ihlal etmektedir.

Bu nedenle de Ağrı Belediye Yönetimi COVİD-19’dan daha hasar vericidir.

Buradan siyasi iktidarı, T.C. İçişleri Bakanı’nı, T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nı ve cumhuriyet savcılarını görevlerini yapmaya ve Ağrı Belediyesi’nde yaşanan bu ağır sendikal hak ihlaline dur demeye çağırıyoruz.

Savcılığa suç duyurusunda bulunarak bu sendikal hak ihlalini yargıya taşıyacağız; konuyu uluslararası sendikal hareketin gündemine taşıyacağız; Ağrı Belediye Yönetimi yürüttüğü bu ağır sendikal hak ihlalinin tepkisiz ve yanıtsız kalmayacağını en kısa zamanda görecektir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları