loading
close
SON DAKİKALAR

Edirne'de köylüler mamut fosili buldular

Edirne'de köylüler mamut fosili buldular
Tarih: 17.11.2020 - 16:49
Kategori: Yurt

Edirne'de Büyükdöllük köyünde kum almaya giden köylüler, alanda kemiklere rastladılar. Bölgeyi inceleyen yetkililer kemiklerin nesli tükenen mamutlara ait olduğunu ortaya çıkardı. Alanda bulunan mamut fosil kalıntılarının çıkarılması için çalışma yapılacağı öğrenildi. ...

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Trakya'da pek çok kum ocağından mamut kemiklerinin çıktığını söyledi. Beksaç, "Buradaki büyükçe bir mamutun dişi. Mamutlar çok uzun süre dünyamızda varlığını sürdürmüştür. Günümüzden yaklaşık 30 bin yıl öncesine kadar dünyamızda yaşadığını biliyoruz." dedi.

Fosillerin tarihlendirilebilmesi için farklı ölçümler yapılması gerektiğini anlatan Beksaç şunları söyledi:

"Bu fosillerin tam tarihlenmesi için paleontoloji, jeoloji ve jeofizikçilerin tabakalar üzerinde çalışma yapması lazım. Gerekli ölçümlerin yapılarak, farklı tarihleme yöntemlerinin kullanması gerekiyor. Bu hayvan oldukça büyük. Normal bir filin 2-3 katı büyüklüğünde tüylü bir hayvan. Bu dişe bakınca bu mamutun çok büyük olduğunu görebiliyoruz. Tabakalara baktığımızda bölgenin bataklık ve sulak bir alandan oluştuğuna dair izler var. Muhtemelen hayvan orada ölmüş ve kalmış, diş de sürüklenip gelmiş olabilir. Mamut genellikle düzlüklerde yaşayan bir hayvan. Yarı buzul karakterli, soğuk iklim koşullarına adapte olmuş düzlükler."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları