loading
close
SON DAKİKALAR

Eğitim İş'ten YÖK'e çağrı: Akademik ve idari çalışanlar idari izinli sayılsın

Eğitim İş'ten YÖK'e çağrı: Akademik ve idari çalışanlar idari izinli sayılsın
Tarih: 19.03.2020 - 12:06
Kategori: Sendika

Eğitim İş Sendikası YÖK'ün üniversitelerdeki akademik ve idari personellerin idari izinli kapsamının dışında bırakılmasına tepki gösterdi.

Eğitim İş Sendikası, YÖK'ün üniversitelerin akademik ve idari çalışanlarının idari izinli sayılmamasıyla ilgili kararına ilişkin açıklamada bulundu. 

Eğitim İş yaptığı açıklamada YÖK''ün verdiği kararla ilgili olarak "Üniversite yöneticilerinin ve öğretim görevlilerinin virüsten korunması için adım atılmış, bu görevlilerin idari izinli sayılması nedeniyle de ekonomik bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmiştir. Ancak ne yazık ki bu sağduyulu adımda üniversitelerdeki akademik ve idari personel hiç düşünülmemiştir" ifadelerine yer verildi. 

YÖK'e gönderilen 16.03.2020 tarihli, resmi yazıda Eğitim İş virüsün yayılma hızını düşürmek ve kontrol altında tutmak için eğitimdeki gereksiz mesailere son verilmesi gerektiğine dikkat çekerek akademik ve idari çalışanların idari izinli sayılmasını talep ettiklerini belirtti. 

Eğitim İş'in akademik ve idari personellerin idari sayılmamasına ilişkin çaıklaması şöyle: 

"Tüm dünyayı etkisi altına alan (COVID-19) Korona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de yayılmaya başlamıştır. Korona felaketine karşı atılan adımlar, toplum sağlığı açısından kıymetli ve her yurttaşa eşit fayda sağlaması gereken hamlelerdir. Ancak ne yazık ki üniversitelere dair atılan adımlarda, hayati risk doğuran bir eşitsizlik söz konusudur.

Bilindiği üzere; Korona virüsü nedeniyle yükseköğretime 3 hafta ara verilmiş, tüm bilimsel toplantı ve etkinlikler iptal edilmiştir. Bu kararla, üniversite yöneticilerinin ve öğretim görevlilerinin virüsten korunması için adım atılmış, bu görevlilerin idari izinli sayılması nedeniyle de ekonomik bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmiştir. Ancak ne yazık ki bu sağduyulu adımda üniversitelerdeki akademik ve idari personel hiç düşünülmemiştir.

Devletin ilgili tüm birimleri ülke genelinde "evde kalın" çağrısı yaparken, üniversitelerin akademik ve idari çalışanları, aksi söylenmediği için işe gitmek zorunda kalmıştır.

Eğitime ara verildiği için yapılacak hiçbir iş olmayan üniversitelere, bu çalışanların gün aşırı gitmek zorunda kalması kendileri, yakınları ve toplumsal sağlık açısından risk yaratmaktadır. Eğitim-İş olarak aklın ve bilimin yuvası olması gereken üniversitelerde bu akılsızca ihmal konusunda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nı resmi yazıyla uyarmış bulunmaktayız.

Kurula yolladığımız 16.03.2020 tarihli, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım'ın imzasını taşıyan resmi yazıda, virüsün yayılma hızını düşürmek ve kontrol altında tutmak için eğitimdeki gereksiz mesailere son verilmesi gerektiğinin altını çizdik. Akademik ve idari çalışanların idari izinli sayılmasını talep ettik.

Söz konusu durumun takipçisi olacağımızı ve atılan her adımla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ilan ediyoruz.

Okulların eğitim işgörenlerindeki benzer durumun da aynı metotla çözülmesini talep ediyor, Milli Eğitim Bakanlığı'na, "Gereksiz mesailere son verin, salgın tehlikesi kol gezerken teknolojinin imkanlarından yararlanın, geleceğimizi de geleceğimizin mimarları olan eğitim emekçilerini de riske atmayın" çağrımızı yineliyoruz"

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları