loading
close
SON DAKİKALAR

Elmanın faydalarını biliyor musunuz?

Elmanın faydalarını biliyor musunuz?
Tarih: 23.02.2021 - 07:00
Kategori: Sağlık, Yaşam

Elma, ciltten bağışıklık sistemine, hafızayı güçlendirmesinden Alzheimer'dan korunmaya kadar pek çok konuda sağlığımıza katkıda bulunuyor.

Elma; içerdiği A, B grubu vitaminler ve C vitamini ile sadece vitamin deposu değil aynı zamanda içerdiği demir, fosfor, bakır mineralleri ve lif ile sağlığımıza çok sayıda faydası bulunuyor. İşte ciltten bağışıklık sistemine, hafızayı güçlendirmesinden Alzheimer'dan korunmaya kadar bu sağlık deposu meyvenin 10 faydası...

Hafızayı güçlendiriyor

Günlük hayatın koşuşturmacasında, eminiz pek çoğunuz unutkanlıktan yakınıyorsunuz. Oysa her gün ara öğünde tüketeceğiniz bir elma, içerdiği demir ve fosfor sayesinde hem yorgunluğa karşı fayda sağlıyor hem de zihni açıp hafızayı güçlendiriyor.

Uykuya dalmayı kolaylaştırıyor

Sinirleri yatıştırıp sakinleştiren bu sağlık dollu meyve, kan basıncını düşürüyor ve nefes alışverişlerini rahatlatıyor. Kalp atışlarını düzenleyerek rahatça uykuya dalmanızı sağlıyor, stres seviyenizi azaltarak daha kaliteli uyumanıza yardımcı oluyor. ,

Elma kansere karşı koruyor

Her gün 1 elma tüketmek, akciğer ve kolon kanserinin görülme sıklığını düşürüyor. Elma, içerdiği C vitamini sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. C vitamini en yoğun olarak kabuğun hemen altında bulunduğundan iyice yıkanmak şartıyla kabuğuyla tüketilmesi faydalı.

Diyet dostu

Elma içerdiği lif sayesinde tokluk hissini artırırken, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını, zararlıların uzaklaştırılmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği polifenoller sayesinde vücuttaki stres oranını azaltarak kilo kaybına destek oluyor.

Kötü kolesterolü düşürüyor

Elma, içerdiği çözünür lif olan pektin sayesinde yağın bağırsaklardan geri emilimini azaltarak kötü kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterol oranının artmasını sağlıyor.

Kabızlığa faydalı

100 gramında 2 gram lif içeren bu lezzetli meyve, içerdiği çözünen ve çözünmeyen lifler sayesinde bağırsak hareketlerini tetikliyor ve hızlandırıyor.

Elma, cilde canlılık veriyor

Elma, içerdiği askorbik asit sayesinde cildin koruyucu bariyeri olan kolajen yapımını destekliyor. Aynı zamanda cilt sağlığı için elzem olan bakır mineralinden oldukça zengin. Bakır, cildin renk eşitsizliklerini önleyen ve güneş ışığının zararlı etkilerine karşı cildi koruyan melaninin salgılanmasını sağlıyor. Elma, cilt kanserini önleyen A vitamininin de oldukça önemli bir kaynağı.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Hele de kış hastalıklarının sıkça kapıyı çaldığı günlerde bağışıklık sistemimizin güçlü olması son derece önemli. Elma içerdiği flavonoidler, C vitamini ve B grubu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 

Dişleri temizliyor

İyice yıkamak şartıyla kabuğuyla, dilimlemeden ısırarak yiyeceğiniz bir elma dişlerin temizlenmesine fayda sağlıyor. Ancak içerdiği şekerden dolayı diş çürümelerini önlemek adına sonrasında dişleri fırçalamakta yarar var.

Alzheimer ve Parkinson’a karşı koruyor

Elmanın içerdiği antioksidanlar sayesinde sinir sistemi hücrelerinin hasarını önleyerek Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları