loading
close
SON DAKİKALAR

Enis Berberoğlu AYM'ye ikinci kez başvurdu

Enis Berberoğlu AYM'ye ikinci kez başvurdu
Tarih: 26.10.2020 - 18:18
Kategori: Gündem

Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu, ikinci kez Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz eden Enis Berberoğlu’nun avukatları İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundukları itiraz dilekçesinde kararın gözden geçirilerek kaldırılmasını talep etmişti. 15. Ağır Ceza Mahkemesi de AYM kararını tanımayarak Enis Berberoğlu hakkında yapılan başvuruya ilişkin itirazı reddetmişti.

Enis Berberoğlu, avukatı Murat Ergün aracılığıyla bugün bir daha AYM'ye başvurdu.

Avukat Murat Ergün, AYM'ye başvuruda bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Ergün'ün açıklaması şöyle:
"Her iki mahkeme hangimiz daha çok hukuka aykırı davranabiliriz diye yarıştılar ve ipi birlikte göğüslediler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın uygulanabilir olması açısından bütün ülkenin çıkarları noktasında bu başvuruyu yaptık. Başvurumuzu yarım saat önce AYM'ye teslim ettik. İvedilikle bir başvuru talebinde bulunduk. Çünkü geçen her gün, her saat şu an milletvekili olarak Meclis'te bulunma görevinde olması gereken kişinin haklarının gaspı anlamına gelmektedir. Bütün hukuk devletlerinde milleti bir arada tutan harç anayasadır. Eğer anayasamız yoksa biz bir arada huzur içinde yaşayan bir millet olmaktan çıkacağız. Bugün yapılan budur.  Biz keyfi uygulamalar karşısında ikinci kez AYM'ye başvurmak zorunda kaldık. Anayasa mahkemesinin kararının tanınmaması Türkiye'yi kabile devletine götürür. Türkiye'de kimsenin AYM'nin meşruiyetini sorgulamaya, sorgulatmaya hakkı yoktur. Bu, devletin varoluşuna konulan dinamittir. AYM'nin kararını tanımamak keyfen yapılacak bir iş değildir. İç hukuk yoluyla bu işin çözülmesi için sonuna kadar gideceğiz. İkinci başvuru sonucunda çıkacak kararın ilgili tüm makamlar tarafından herkesin ne yaptığının farkında olarak davranacağına ve ülkeyi çıkmaza sokmayacağına inanıyorum."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları