loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Gidecek çok yolumuz, Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var

Erdoğan: Gidecek çok yolumuz, Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var
Tarih: 09.08.2020 - 17:52
Kategori: Siyaset

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
"18 Temmuz'da 60 yıllık hayalimiz olan Türkiye'nin otomobili'nde tarihi bir adım attık. Ekonomide açıkladığımız destek paketleriyle işçisinden sanayicisine her kesimden insanımızın yanında olduğunu gösterdik. Salgın zamanında pek çok ülkede üretim durmuşken bir hiçbir konuda arz sıkıntısı yaşamadık. Solunum cihazlarını rekor sürede ürettik. Bizden yardım talep eden dost kardeş ülkelerin yardımına koştuk. Birileri Fildişi kulelerde ahkam keserken, milletimize karamsarlık yayarken biz büyük ve güçlü Türkiye hedefimize doğru kararlılıkla yürüyoruz. 

Dünya genelinde belirsizliklerin arttığı, yatırımların yavaşladığı dönemde biz ardı ardına açılışlar gerçekleştirdik.

Biyoteknoloji malzeme ve sitemleri geliştireceğiz. Yenilikçi projelere imza eten kurumlarımız kritik roller üstlenecek.

TÜBİTAK SAGE Çevresel test Merkezi sayesinde tüm çevre-şart tesetlerimizi ülkemizde icra edilecek.

Türkiye'nin adını bilim olimpiyatlarında daha yükseğe taşıyacak TÜBİTAK Fen Lisemiz 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak.

Sanayide dışa bağımlılık milli güvenlik açısından en az siyasi bağımlılık kadar vahim bir durumdur. Üretimde, ihracatta güçsüzlğün bedelini diplomaside, terörle mücadelede ödedik. Türkiye ihracat hacmi sadece 36 milyar dolardı ve sadece 3-5 sektör varken sanayi alt yapısı da zayıftı. Teslim aldığımız bu ekonomi üretim ve ar-ge atlyapıları başta olmak üzere kalkınmayı hızlandıracak yatırımları tek tek hayata geçirdik.

Sadece yollar, köprüler, tünelleri, viyadükler, havalimanları sağlık kuruluşları inşa etmedik gelişen teknolojilerin pazarlayanı değil tasarlayanı üreteni olsun istedik. Büyük ve güçlü Türkiye hedefinde son 18 yılda sıfırdan bir ar-ge ve girişimcilik ekosistemi ürettik. Bin 607 araştırma ve geliştirme tasarım merkezi bizde varız dedi. Bilişim Vadisi'ni Gebze'ye kurduk.

OSB sayısını 193'ten 321'e çıkararak ülkemizin üretim kapasitesini güçlendirdik. 21 Endüstri bölgesi ilan ettik. İhracat hacmimiz 180 milyar dolara ulaştı geçen sene. 2019 yılında 90 bin 617 firtma ihracat yapar oldu. Dijital oyun şirketlerimiz dünyada ses getirmeye başladı. Türkiye savunma sanayisinde dışa bağımlılığı yüzde 70'ten yüzde 30'a geriledi. Savunma Sanayisinde faaliyet gösteren firma sayısı 56'dan 1500'e yaklaştı.

Teknoloji ürünlerinin ihracatı 4.8 milyar dolara yükseldi. 9 milyon 21 bin vatandaş iş imkanına kavuştu:

IMF'ye borcumuz artık yok. Tasarlayan üreten bir ülke konumuna geldik. Tüm bunları 18 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirdik. Herkesin ufku denizi kadardır derler. Biz kısa vadeli değil asırlık hedefler peşinde koşuyoruz. Kat ettiğimiz aşamalar elbet önemli. Yaptıklarımız hayallerimizn küçük bir parçasıdır. Gidecek çok yolumuz, yazacak yeni başarı hikayelerimiz var. Kanal İstanbul gibi muhteşem projelerimiz var. 2053 ve 2071 gibi çağı aşan vizyonlarımız var."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları