loading
close
SON DAKİKALAR

Erkan Baş: Halktan kaçırılan cumhuriyetin esir düştüğünü söylememiz gerekiyor

Erkan Baş: Halktan kaçırılan cumhuriyetin esir düştüğünü söylememiz gerekiyor
Tarih: 27.10.2020 - 15:31
Kategori: Siyaset

Yaptığı haftalık basın toplantısında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yılına değinen TİP Genel Başkanı Erkan Baş "Ekmek bulamıyorsanız pasta yesinler' diyenlerin başına ne geldiyse, 'ekmek bulamıyorsanız çay için" diyenlerin başına o gelecektir" yorumunda bulundu.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş haftalık basın toplantısını yaptı. Konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yılı dolayısıyla değerlendirmede bulunan Erkan Baş, "Tayyip Erdoğan bizim cumhuriyetimizle herhangi bağ taşımamaktadır. Tek adamın ve onun ailesinin cumhuriyet fikriyle bir ilgisi yoktur" ifadesini kullandı. 

"Krallıkları destekleyeni emperyalist kuvvetlerin emrinde  nasıl bir cumhuriyetten söz edebiliriz" diyen Erkan Baş'ın açıklamasından öne çıkanlar  şöyle:

"Türkiye'de Cumhuriyet'in en önemli iddiası yurttaşlıktır. Cumhuriyet halkın iradesinin üstün kılınmasının  adı olmuştur. Kendi yasalarını kendisi yazmasıdır Türkiye'de Cumhuriyet. Laiklikle halk iradesinin birbiriyle ayrılamaz olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bizim hikayemiz de Cumhuriyet özgün bir mücadelenin adıdır.

Tayyip Erdoğan bizim cumhuriyetimizle herhangi bağ taşımamaktadır. Tek adamın ve onun ailesinin cumhuriyet fikriyle bir ilgisi yoktur.  Vahdettin'in mirasçılarının cumhuriyetle nasıl bir ilgilisi olabilir ki. Krallıkları destekleyeni emperyalist kuvvetlerin emrinde  nasıl bir cumhuriyetten söz edebiliriz.

Bizler en başından beri ülkemizi yıkımın eşiğine getiren hataları görmüş, hak düşmanı akımlara engel olmaya ve cumhuriyeti gerçek anlamına ulaştırmaya gayret etmiş durumdayız. Emekçi ve devrimci karakter kazanamayan cumhuriyet nihayet  tutsak edilmiş , yok edilmeye mahkum olacak demiştik.  Üzülerek söylüyoruz ki söylediklerimiz gerçeklik haline gelmiştir. Halktan  kaçırılan cumhuriyetin esir düştüğünü söylememiz gerekiyor. "Ekmek bulamıyorsanız pasta yesinler" diyenlerin başına ne geldiyse, " ekmek bulamıyorsanız çay için" diyenlerin başına o gelecektir"

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları